ACTUALITATE
Dobânzile la bancă ar putea rămâne minime pentru două decenii de acum înainte, anunță FMI
Un raport al Fondului Monetar Internațional arată că, deși economia își va reveni relativ rapid după pandemie, efectele de lungă durată vor putea persista pe parcursul unei generații sau mai multe. Printre acestea se numără și o perioadă în care dobânzile de la bănci vor rămâne mici care ar putea dura până la două decenii. Perioadele de genul acesta sunt asociate cu salarii mai mari și cu o creștere economică stimulată de guverne.
Cercetările asupra impactului economic al COVID-19 s-au concentrat asupra efectelor pe termen scurt, dar promisiunile de stimulare economică ale guvernelor de pretudindeni. Acest peisaj va contura politica monetară și fiscală în moduri care nu sunt încă pe deplin înțelese, spun specialiștii Fondului Monetar.
Efectele pandemiei cauzate de virusul SARS-CoV-2 nu sunt ușor de prevăzut întrucât studiile bazate pe pandemiile trecute au analizat piețe locale pe o perioadă de 10 ani. Din cauza globalizării piețelor, acele studii nu au o mare relevanță în prezent datorită efectelor resimțite la nivel internațional.
Rata de economisire va creste in urma incidentei acestui soc, aspect confirmat de evolutiile din trimestrul I (inclusiv in Romania rata de economisire la nivelul populatiei a urcat la 16.6%, maximul din ultimele decenii, potrivit unui raport al BT).
Ce se întâmplă cu dobânzile băncilor
Graficul de mai sus prezintă diferența dintre rata dobânzilor atunci când vine vorba de războaie și de pandemii. În război cresc dobânzile, iar în pandemii scad. Se poate observa cum, pe parcursul a 20 de ani, dubânzile băncilor au scăzut în pandemii.
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger






