ACTUALITATE
Ce cred românii despre redeschiderea școlilor
Mai mult de jumătate din români consideră că școlile nu ar trebui deschise în septembrie, conform celui mai recent barometru IMAS ce a conținut întrebări legate de educație. Astfel, 55% din repondenți au afirmat că orele ar trebui să se desfășoare în continuare pe Internet, întrucât riscul de infectare este ridicat în unitățile de învățământ.
Ministerul Educației este în curs de analizare a acestei opțiuni. Specialiștii din sănătate susțin că dacă se vor respecta măsurile impuse de autorități în sălile de clasă, riscul de infectare este scăzut. Bacalaureatul și Evaluarea Națională a elevilor de clasa a VIII-a vor fi organizate astfel încât să respecte aceste măsuri.
Sondajul IMAS a fost realizat în perioada 8 – 27 mai pe un eșantion de 1.010 repondenți și are o marjă de eroare de +/- 3,1%.
Cristian Lungu
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger






