ACTUALITATE
Amenzi în valoare de 115.600 lei aplicate în weekend clujenilor care nu purtau mască
La finalul săptămânii trecute, o serie de controale pentru a verifica respectarea măsurilor pentru împiedicarea răspândirii noului tip de coronavirus au fost realizate de polițiștii clujeni. 725 de echipaje au acționat, verificat și legitimat 1.715 persoane. S-au aplicat 437 de sancțiuni care au ajuns la suma totală de 115.600 lei.
”În acest sfârșit de săptămână, respectiv în perioada 24-25 octombrie a.c., sub autoritatea Instituției Prefectului, poliţiştii Inspectoratului de Poliţie Judeţean Cluj, împreună cu jandarmi, poliţişti locali, reprezentanţi ai Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Cluj, Direcţiei de Sănătate Publică, Direcţiei Sanitar Venterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor şi Inspectoratului Teritorial de Muncă Cluj, au continuat acțiunile în vederea limitării răspândirii virusului COVID-19”, transmite IPJ Cluj.
Totodată, au fost verificate peste 260 de societăți comerciale și un număr de 479 de mijloace de transport persoane, cu privire la respectarea măsurilor și interdicțiilor impuse în contextul stării de alertă.
Nerespectarea prevederilor Legii 55/2020 a condus la aplicarea unui număr de 437 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 115.600 de lei. Dintre acestea, 425 de sancțiuni au fost aplicate ca urmare a nerespectării normelor de protecție individuală.
Karla Fanea
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger






