Connect with us

EVENIMENT

Amenajarea bazei La Terenuri din Mănăștur este în întârziere mare

Publicat


Fostul deputat și activist de mediu Adrian Dohotaru atrage atenția asupra întârzierilor vizibile cu privire la amenajarea bazei sportive La Terenuri din cartierul Mănăștur.

”Visez să alerg cu Matei și Timotei pe terenurile de sport, ca să nu mai sărim gardul de la școala de lângă noi, a cărei curte e ținută închisă ilegal în continuare… În loc să dăm posibilitatea copiilor să fie sănătoși, să facă mișcare, să se bucure de spații publice verzi, să fie între ei, nu între ecrane, îi ținem în cuști, în cartiere-dormitor, în ecrane-dormitor cu imaginație prefabricată, la televizoare-dormitor.

Am verificat dimineața asta șantierul La Terenuri și lucrările clar sunt în întârziere mare față de termenul asumat de 22 iunie 2021, de pe panouri.

Confirmă oficial și Primăria:

„În conformitate cu programul de execuție predat și acceptat, lucrările nu respectă graficul GANTT prezentat. Detaliile cu privire la recuperarea eventualelor întârzieri precum si faptul daca lucrarile vor fi gata la timp vi le vom putea comunica numai după ce programul de execuție va fi depus de către Antreprenor și acceptat de către supervizor”.

Primarul Emil Boc anunță penalizări în caz de întârzieri, dar dânsul a avansat deja alt termen pentru finalizarea lucrărilor și anume final de august 2021, ceea ce intră în contradicție cu termenul anunțat oficial pe panourile de șantier.

Unii veți spune că la ce întârzieri sunt în România, 2 luni nu e mult. Dar sunt două luni de vacanță de vară extrem de importante pentru copii.

Aici nu e vorba doar de copiii mei, suntem vreo 100.000 de mănăștureni cu potențial de a folosi o bază sportivă care nu a mai fost renovată din perioada comunistă. Va fi aici, preconizez, înghesuială și mai mare decât în Parcul Central și Baza Sportivă Gheorgheni pentru că e și cartierul mult mai mare.

Problema e însă când discuți și cu un diriginte de șantier și îți avansează alt termen, adică decembrie 2021, așa că pierdem și vara și toamna și o parte din iarnă. Și știm bine, nu e tragedie dacă nu deschidem iarna la -5 grade, clujenii obișnuiți cu întârzierile vor tolera ca spațiul public să fie deschis primăvara viitoare”, spune Adrian Dohotaru.

Acesta consideră că la ritmul actual nu au cum să finalizeze lucrarea în vara lui 2021, iar în consecință ar trebui să fie penalizată firma câștigătoare a licitației de executare.

Emil Boc: baza sportivă va fi realizată anul acesta

Primarul Emil Boc a declarat recent că baza sportivă La Terenuri va fi finalizată anul acesta.

”Baza sportivă La Terenuri o finalizăm, până la urmă, anul acesta. Firma și-a reintrat în normalitate, am primit și raportul de execuție. Deja este executat cam 20% și graficul este ca pe august să se termine lucrarea. Sunt șanse să se încadreze în termen, ca începutul toamnei să ne găsească cu baza sportivă finalizată în Mănăștur. Voi monitoriza, așa cum am făcut cu fiecare mare proiect și voi atrage atenția, dacă va fi cazul, să punem firma pe lista rușinii”, a declarat Emil Boc.




Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate
Publicitate
Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate