Connect with us

EVENIMENT

Alin Tișe: Dacă nu vom reuși să ne impunem candidatul în turul al doilea, nu doar coaliția are o problemă, ci toate partidele

Publicat


Președintele Consiliului Județean Cluj, Alin Tișe, a arătat că viitorul partidelor tradiționale din România devine incert în cazul în care coaliția de guvernare nu își va putea duce candidatul, pe Crin Antonescu, în turul al doilea al alegerilor prezidențiale.

Alin Tișe, președintele CJ Cluj a afirmat, întrebat fiind într-o conferință de presă, că dacă actuala coaliție formată din trei mari partide nu reușește să impună un candidat în turul al doilea, atunci întreaga clasă politică va trebui să intre într-un proces de modernizare.

„Dacă această coaliție, aceste trei partide, nu reușim să ne impunem candidatul în turul al doilea, atunci, într-adevăr, pe lângă că are coaliția o problemă, au toate partidele o problemă. Înseamnă că ar trebui să punem lacătul pe partide. Asta va confirma teoria că partidele clasice vor trebui să intre într-un proces de modernizare dacă vor să mai existe. Nu se va pune problema cât ai, ci dacă mai exiști. Dacă trei partide, mulți ani cele mai mari din România, cele mai vechi, cu tradiție, care au dat președinți de țară, nu reușesc nici măcar să ducă candidatul în turul al doilea, acestea vor avea o problemă. Coaliția, atunci, cu greu va mai putea exista și partidele în sine vor avea o problemă fundamentală în a supraviețui în condițiile în care pierd alegerile”, este de părere Alin Tișe.

„Dacă nucleul dur din fiecare partid votează Antonescu, intră în turul II”

Președintele CJ Cluj a atras atenția asupra faptului că, în mod normal, nucleul dur al fiecărui partid ar trebui să asigure sprijinul necesar pentru candidatul comun. Tișe a argumentat că, având în vedere numărul mare de primari pe care coaliția îi are la nivel național, aceștia ar trebui să fie principalii vectori ai campaniei electorale.

„Dacă Crin Antonescu ar fi votat de nucleul dur din PNL, nucleul dur din PSD, nucleul dur din UDMR, Crin Antonescu ar intra în turul al doilea. Uitați-vă pe rezultatul alegerilor locale și veți vedea că fiecare partid are o bază electorală dură, care a votat cu primarul respectiv, care a votat cu partidul respectiv la locale. În țară, 99% din primarii care vor fi lideri de campanie aparțin celor trei partide. Aceștia sunt vectorii principali care în mod normal ar trebui să facă campanie electorală pentru Crin Antonescu. Dacă aceste trei partide au această problemă că nu pot convinge membrii lor, primarii lor, nucleul dur să facă ce trebuie pentru Crin Antonescu, atunci încă o dată se confirmă că aceste partide au o problemă de management și că oamenii în interior nu mai ascultă de șefii de partid”, a mai explicat acesta.

„În turul doi este posibil orice”

În final, Alin Tișe și-a exprimat speranța că actuala coaliție își va mobiliza resursele pentru a reuși să ducă candidatul său în turul II, subliniind că, în calitate de membru PNL, își asumă responsabilitatea politică de a susține campania partidului.

„Eu sper să nu se ajungă acolo, sper să intre în turul doi, iar în turul doi este posibil orice. Eu ca președinte al CJ Cluj, de această dată politic vorbesc, ca membru al PNL și cu responsabilitate politică, indiferent ce cred eu personal despre un candidat sau altul, din punct de vedere politic am această obligație de a-mi face datoria”, a subliniat Tișe.



Dacă ți-a plăcut articolul și vrei să fii la curent cu ce scriem:


CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger




Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate

EVENIMENT

Clădirea de cărămidă a fostei platforme Carbochim va avea destinație MIXTĂ, birouri și servicii. În RIVUS Cluj-Napoca

Publicat

rivus

Una dintre clădirile cu valoare arhitecturală de pe fosta platformă Carbochim este în proces de restaurare și consolidare în cadrul proiectului mixed-use RIVUS. Lucrările, demarate în a doua parte a anului 2024, vizează restaurarea clădirii administrative cu fațadă din cărămidă roșie, un element reprezentativ al fostului sit industrial.

RIVUS, proiectul dezvoltat de grupul IULIUS în Piața 1 Mai din Cluj-Napoca, are ca scop revitalizarea unei zone mai puțin dezvoltate a orașului, care se va întinde pe o suprafață de 14 hectare, oferind funcțiuni adaptate nevoilor întregii familii. Clădirea din cărămidă, este una dintre primele construcții de pe platforma Carbochim, a fost dată în folosință în 1952, având o suprafață utilă de 2.320 mp, distribuită pe patru niveluri. Clădirea va fi integrată în noul proiect de regenerare urbană cu destinație mixtă, birouri și servicii, păstrând fațada din cărămidă roșie, un simbol al vechii zone industriale.

rivus

Clădirea de cărămidă a fostei platforme Carbochim va avea destinație MIXTĂ, birouri și servicii. În RIVUS Cluj-Napoca

Toate clădirile de pe fosta platformă industrială au fost supuse unor analize detaliate, în urma cărora, din cauza stadiilor diferite de degradare, ca urmare a impactului activității de producție sau a neutilizării lor în ultimii 25 de ani, concluziile au indicat că doar două dintre ele vor fi restaurate și integrate în noul proiect: cea adminsitrativă și una dintre hale, cu o tehnică arhitecturală deosebită, cu arcade. Aceste evaluări s-au realizat cu tehnici moderne, precum scanări 3D și testări de materiale și structurale, dar și cu analize istorice și de arhitectură, având ca scop atât stabilirea siguranței clădirilor ce pot fi conservate, cât și recunoașterea importanței lor ambientale pentru zonă și pentru comunitate.

rivus

În acest context, Vlad Samoil, project manager RIVUS, a explicat: ,,Clădirea administrativă a fost construită începând cu anul 1949. Fiind o clădire veche, am realizat mai multe studii, împreună cu Universitatea Tehnică București și Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca, iar rezultatul a încadrat-o în clasa de risc seismic 1. Astfel, s-a luat decizia imediată de întrerupere a activității, odată cu relocarea producției fostei fabrici Carbochim în noile clădiri de pe bulevardul Muncii și strada Orăștiei, și s-a demarat proiectul tehnic de consolidare.

„Fațada va beneficia de lucrări de restaurare”

În cadrul procesului de renovare a vechii clădiri administrative, lucrările avansează pe etape pentru realizarea structurii de rezistență, scopul fiind cel de a transforma clădirea într-un spațiu sigur și funcțional, păstrând totodată patrimoniul arhitectural al zonei. Prin acest demers, ne propunem să garantăm nu doar siguranța, ci și revitalizarea valorii simbolice a acestei clădiri pentru comunitate”.

Conform autorizației de construire, obținută în iunie 2023, interiorul clădirii va fi recompartimentat, iar fațada va beneficia de lucrări de restaurare și tratamente speciale pentru conservarea materialelor, asigurând astfel integritatea sa pe termen lung.

rivus

„Estimăm că lucrările vor fi finalizate până la sfârșitul lunii octombrie a acestui an, cu realizarea acoperișului, recondiționarea fațadei și înlocuirea tâmplăriei. Aceste lucrări sunt parte dintr-un proiect care își propune să aducă clădirea la standarde moderne, păstrând în același timp simbolistica sa pentru istoria industrială a Clujului”, a mai adăugat Vlad Samoil.

 

Citește mai departe
Publicitate

EVENIMENT

VIDEO FOTO. Colivă reinterpretată a la Cluj, ”bună de mori”. Patru tinere au lansat Co-Live a little, un desert vesel și sănătos

Publicat

colivă

Patru tinere designer din Cluj-Napoca au lansat, miercuri, coliva reinterpretată, care să nu aibă conotații funebre, și au transformat-o într-un desert vesel, sănătos și plin de savoare.

De asemenea, fetele, care sunt masterande la Universitatea de Artă și Design (UAD) Cluj-Napoca au conceput un kit DIY (do it yourself) care permite oricui să pregătească acasă, ușor și rapid, două porții de colivă reinterpretată, care poate fi savurată oricând, având deasupra diverse toping-uri.

”Ideea a pornit ca un proiect la facultate unde am primit o temă de design românesc. Ne întorceam dintr-o vacanță în Spania și aveam un kit de paella. Atunci ne-am gândit să facem și noi ceva care să sugereze tradiția și cultura noastră românească într-un suvenir culinar.

Așa s-a născut Co-Live a little, o colivă reinterpretată. Coliva este un desert plin de poveste, ne-a plăcut tradiția din spate, cum ar fi grâul spălat în 9 ape, și am vrut să o transformăm într-un desert vesel.

Așa cum mexicanii au transformat simbolurile Día de los Muertos într-o expresie vibrantă a culturii lor, credem că și coliva poate fi redescoperită într-un mod autentic și prietenos, ca parte a identității noastre gastronomice.

Nu vrem să schimbăm tradiția, ci să o completăm și să oferim oamenilor ocazia de a se bucura de acest desert și în alte contexte, fără ca acesta să fie legat exclusiv de evenimente funebre.

Co-Live a little este despre reinterpretare și despre a aduce un suvenir românesc mai aproape de oameni, într-o manieră modernă, accesibilă și plină de zâmbete. Este despre acele momente în care îți dorești să trăiești puțin. Nu dăm pomană, dar dăm ceva bun”, a spus Andreea Păun, una dintre cele patru tinere.

Colivă momentan online, în curând în cafenele

Conceptul a fost creat ușor, la fel ca și cutia pentru kit-ul DIY, logo-ul produsului și identitatea vizuală, după care fetele au apelat la incubatorul FIX Cluj care le-a ajutat să lanseze ideea de business.

”Oamenii sunt încurajați să trăiască prin mesajul <<live a little>> și să aducem acest produs alături de tineri într-un mod prietenos. Coliva noastră este disponibilă momentan doar online, dar am vorbit cu mai multe cafenele interesate să expună desertul nostru”, a precizat Andreea.

Coliva este făcută din arpacaș, care se fierbe, nucă, se adaugă zahăr, dar acest ingredient nu este obligatoriu, astfel că desertul poate fi consumat și de către persoanele care au diabet, apoi esență de rom sau vanilie.

Deasupra se poate presăra cocos, scorțișoară, merișoare, drajeuri colorate sau ciocolată.

Echipa din spatele Co-Live a little este formată din Andreea Păun, Alexandra Sălăjan, Anda și Ioana Porumbăcean.

Citește mai departe

ADMINISTRAȚIE

FOTO. Clujul, CAPITALA handbalului european. Boc: Orașul nostru este din nou pe harta VALORILOR sportive

Publicat

handbal

Primarul Emil Boc a anunțat pe Facebook că în 2026, Cluj-Napoca va fi unul dintre orașele gazdă ale grupelor Campionatului European de Handbal.

„Am primit la cabinet vizita dlui Constantin Din, președintele Federației Române de Handbal. Am discutat despre susținerea Primăriei organizarea la Cluj-Napoca a unei grupe preliminare și a unei grupe principale din Campionatul European de Handbal Feminin Senioare 2026. L-am asigurat pe domnul președinte că Sala Polivalentă BT Arena este pregătită să găzduiasca în cele mai bune condiții grupele competiției continentale.

handbal

FOTO. Clujul, CAPITALA handbalului european. Boc: Orașul nostru este din nou pe harta VALORILOR sportive

Evenimentele de acest tip contribuie la promovarea unui stil de viață activ și sănătos, mai ales pentru tineri, încurajându-i să adopte valorile esențiale ale sportului: disciplina, determinarea, spiritul de echipă și respectul.

handbal

Mâine va avea loc, tot la Cluj, tragerea la sorți a grupelor de calificare pentru Campionatul European de Handbal Feminin 2026, iar la ceremonie vor fi prezenți oficiali europeni, președintele Federației Europene de Handbal (EHF), Michael Wiederer.

Turneul final al Campionatului European de Handbal Feminin se va desfășura între 3 și 20 decembrie 2026, în cinci țări: Polonia, România, Cehia, Slovacia și Turcia.

handbal

Orașul nostru este din nou pe harta handbalului european și a valorilor sportive. Vă invităm să fiți alături de echipa națională și să susținem împreună performanța sportivă. Hai România”, a scris edilul pe pagina sa de socializare.

Citește mai departe

EVENIMENT

Crosul Supereroilor de la Sports Festival Cluj sprijină Via Transilvanica. Jumătate din taxa de înscriere, donată proiectului

Publicat

Crosul Supereroilor, una dintre cele mai așteptate competiții din cadrul Sports Festival, revine pe Cluj Arena în 2025, și oferă participanților o nouă ocazie de a îmbina sportul cu dorința de a face bine comunității.

De această dată, traseul supereroilor se împletește cu drumul care unește. Jumătate din taxa de înscriere va fi donată către proiectul Via Transilvanica al Asociației Tășuleasa Social, un traseu turistic de 1.400 km care traversează România și conectează oameni și comunități prin mișcare.

Crosul Supereroilor susține proiectul Via Transilvanica

Fie că este parcurs pe jos sau cu bicicleta, Via Transilvanica oferă o călătorie prin natură și cultură, promovând același stil de viață activ și spirit de descoperire pe care Sports Festival le încurajează.

Crosul Supereroilor 2025 va avea loc duminică, 15 iunie, cu startul programat la ora 09:00.

„Anul acesta, prin sprijinul fiecărui alergător, susținem Via Transilvanica, un proiect care promovează natura, cultura și legătura autentică dintre oameni. Faptul că jumătate din taxa de înscriere merge direct către acest traseu unic este un mod simplu și concret prin care alergătorii devin parte dintr-un demers cu impact real”, a declarat Mirel Alexa, director executiv Sports Festival.

„Sunt unul dintre susținătorii Sports Festival încă de la prima ediție și mă bucur să văd că anul acesta Crosul Supereroilor susține Asociația Tășuleasa Social. Din poziția de ambasador al proiectului Via Transilvanica cred că ar trebui să existe tot mai multe astfel de inițiative care să colaboreze pentru a promova atât România, cât și un stil de viață activ în rândul oamenilor”, arată Tibi Ușeriu, coordonator și ambasador Via Transilvanica.

Pentru cei care doresc să sprijine și mai mult această inițiativă, există posibilitatea de a face donații suplimentare, fie online, pe https://www.viatransilvanica.com/ro/doneaza/, fie la fața locului.

Categoriile de concurs și premiile oferite

Crosul Supereroilor include două probe, una de 5 km, și alta de 10 km, dedicate alergătorilor amatori și pasionaților de sport. Premiile acordate pentru cele două categorii sunt:

Proba de 5 km (masculin și feminin):

  • Locul 1: 800 lei
  • Locul 2: 600 lei
  • Locul 3: 400 lei

Proba de 10 km (masculin și feminin):

  • Locul 1:200 lei
  • Locul 2: 900 lei
  • Locul 3: 700 lei

Înscrieri, taxe de participare și kit-ul de concurs

Înscrierile pentru Crosul Supereroilor sunt disponibile online, iar taxele de participare sunt diferențiate în funcție de perioada de înregistrare:

Până la 31 martie – Early Bird:

  • 10 km Open: 120 lei
  • 5 km Open: 100 lei

1 aprilie – 30 aprilie:

  • 10 km Open: 140 lei
  • 5 km Open: 120 lei

1 mai – 10 iunie:

  • 10 km Open: 180 lei
  • 5 km Open: 150 lei

Toți participanții vor primi un kit de concurs, care va putea fi ridicat în perioada 12-14 iunie de la punctul de distribuție din cadrul Sports Festival. Kitul va conține: numărul de concurs și cipul de cronometrare, tricoul oficial al evenimentului, săculeț sportiv, buff / bandană, 1 baton energizant și 1 sticlă de apă, acces la punctele de alimentare, medalie de participare la finalul cursei, surprize din partea partenerilor evenimentului.

Despre Crosul Supereroilor

Crosul Supereroilor a devenit una dintre cele mai îndrăgite competiții din cadrul Sports Festival, reunind anual participanți dornici să îmbine sportul cu sprijinirea unor cauze importante pentru comunitate.

În ultimii doi ani, peste 1.500 de supereroi s-au aliniat la start la fiecare ediție, demonstrând că alergarea poate avea un impact real. În 2023, cauza susținută a fost renovarea Clinicii de Obstetrică-Ginecologie “Dominic Stanca” din Cluj-Napoca, un proiect inițiat de Fundația Metropolis, în cadrul campaniei Spitale Publice din Bani Privați. În 2024, crosul a continuat această misiune, sprijinind renovarea secției de Neonatologie a aceleiași maternități, sub motto-ul „Alergăm pentru Cluj!”.

Despre Asociația Tășuleasa Social

Înființată în anul 2000, Asociația Tășuleasa Social desfășoară proiecte de voluntariat, educaționale, de mediu, sportive și socio-culturale, axate pe schimbarea mentalității tinerilor. De-a lungul celor 25 de ani de activitate, aceasta a implicat peste 100.000 de voluntari în proiectele sale.

În prezent, cel mai important este Via Transilvanica: primul traseu de lungă distanță din România. Acesta se întinde pe aproximativ 1.400 km de la Putna la Drobeta-Turnu Severin și traversează șapte zone istorice, zece județe și 12 situri UNESCO prin care se evidențiază diversitatea etnică, culturală și naturală a țării.

Citește mai departe
Publicitate
Publicitate

Știri din Ardeal

Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate