Connect with us

ADMINISTRAȚIE

VIDEO. Ultimatumul lui Boc: Asociații de la centura metropolitană au 10 zile pentru clarificări. Dacă nu, reziliem contractul

Publicat

Publicitate

Primarul municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc, a anunțat vineri un ultimatum firmelor Dimex și Integral, asociații implicați în proiectul Centurii Metropolitane, tronson 2, să își clarifice disputa contractuală în termen de maximum 10 zile lucrătoare, avertizând că în caz contrar va cere analizarea rezilierii unilaterale a contractului.

„Am solicitat celor doi asociați la proiectul Centurii Metropolitane a Clujului, Dimex și Integral, să rezolve disputa contractuală pe care o au în maxim 10 zile lucrătoare. În cazul în care nu vor face acest lucru, voi solicita departamentelor de specialitate din cadrul Primăriei Municipiului Cluj-Napoca să analizeze rezilierea unilaterală a contractului”, transmite edilul.

Acuzații grave: unul dintre asociați susține că nu a participat la licitație

Potrivit primarului, conflictul a apărut la cinci luni după câștigarea licitației, când firma Integral din Bosnia, care deține doar 1% din asociere, ar fi informat autoritățile că nu a participat la procedura de atribuire și că documentele depuse în numele său ar fi false.

„După cinci luni de zile de la câștigarea licitației, unul dintre asociați, firma Integral din Bosnia, cea care deține 1% din asociere, ne informează că ea nu a participat la licitație și precizează faptul că documentele depuse de firma Dimex în numele lor la licitație sunt false”, explică primarul.

În replică, liderul asocierii, compania Dimex, susține că toate documentele sunt legale și că există acte notariale care atestă asocierea.

„Firma Dimex ne precizează că toate documentele depuse la licitație sunt legale, prezentând documente de asociere semnate inclusiv la un notar în Bulgaria de către un împuternicit legal al firmei Integral”, spune edilul.

Integral neagă mandatul de semnare

Situația este complicată de faptul că firma Integral ar fi transmis autorităților că nicio persoană din conducerea companiei nu a fost împuternicită să semneze asocierea.

„Firma Integral, pe de altă parte, spune că nicio persoană, proprietari sau directori, nu a fost împuternicit să semneze asocierea cu firma Dimex.

Firma Dimex, în calitate de lider al asocierii, și-a asumat prin semnătura electronică documentele depuse la licitație în numele Integral și împreună cu asociații sunt responsabili de documentele depuse”, declară Emil Boc.

Întâlniri refuzate și sesizarea organelor penale

Potrivit edilului, Primăria a încercat în repetate rânduri să organizeze întâlniri cu ambele firme, însă reprezentanții Integral ar fi refuzat participarea.

„Am solicitat mai multe întâlniri fizice sau online cu cei doi asociați. Întâlniri care au fost refuzate. Am avut doar întâlnire fizică cu reprezentanții firmei Dimex. Am transmis de asemenea organelor de urmărire penală toate documentele incidente pentru răspunderea penală incidentă în caz”, explică primarul.

Contract suspendat temporar

În contextul conflictului, primarul a precizat că a dispus suspendarea temporară a contractului până la clarificarea situației.

„Am dispus în aceste condiții inclusiv suspendarea temporară a contractului până la lămurirea situației. Dar totul are o limită”, declară Emil Boc.

De ce conflictul poate invalida licitația

Emil Boc a explicat că problema principală este legată de validitatea licitației, deoarece experiența firmei Integral ar fi fost necesară pentru ca asocierea să îndeplinească cerințele tehnice.

„Dimex, ca lider de asociere, a câștigat licitația pentru că a avut un asociat, Integral din Bosnia, fără de care nu îndeplinea condiția de experiență similară. Dacă Integral nu a existat din punct de vedere juridic la licitație, atunci nici licitația nu este valabilă.

Primăria nu avea cum să știe, de exemplu, dacă o împuternicire dată la un notar în Bulgaria, o țară a Uniunii Europene, este ilegală”, explică edilul.

Boc: „Proiectul va fi realizat cu sau fără acești asociați”

Edilul a reiterat importanța strategică a Centurii Metropolitane pentru Cluj și a transmis că proiectul va continua indiferent de rezultatul disputei.

„Proiectul Centurii Metropolitane este de o importanță majoră pentru clujeni și nu putem aștepta ca două firme, aș spune cel puțin iresponsabile, să îi sfideze pe clujeni. Nimeni însă nu poate să finanțeze un proiect cu asemenea probleme între asociați. Nu avem cum să le rezolvăm singuri.

Sunt însă la fel de sigur că organele de cercetare penală vor stabili responsabilități penale a celor vinovați, dacă este cazul. Un lucru este cert, proiectul Centurii Metropolitane va fi realizat cu sau fără acești asociați”, încheie Emil Boc.

Decizia privind suspendarea temporară a lucrărilor la tronsonul 2 al Centurii Metropolitane vine după ce Primăria municipiului Cluj-Napoca a constatat apariția unui conflict juridic între societățile DIMEX 2000 COMPANY SRL și INTEGRAL INŽENJERING A.D. LAKTASI, membre ale asocierii care a câștigat licitația.




Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate
Publicitate
Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate