Connect with us

EVENIMENT

PAMFLET. Alin Tișe: „Partidul Labagiilor?!?”

Publicat

Publicitate
Alin Tișe

Președintele Consiliului Județean Cluj, Alin Tișe, a reacționat public după declarațiile recente ale Alinei Gorghiu, lider liberal, care și-a caracterizat colegii de partid în termeni jignitori, folosind expresiile „misogini și labagii”.

În textul publicat pe pagina oficială de Facebook, Tișe subliniază că afirmațiile Alinei Gorghiu nu provin dintr-un atac al opoziției sau din partea electoratului, ci din interiorul partidului, fapt care le conferă o semnificație aparte. Liderul CJ Cluj vorbește despre o „scăpare de sinceritate” care ar scoate la iveală disprețul unor lideri față de colegii de partid.

„Nu știu care termen deranjează mai mult partidul?! Sau dacă deranjează!? Nu opoziția a spus asta. Nici măcar electoratul puțin, cât a mai rămas … A spus-o tocmai cineva la care unii nu se așteptau. Eu da: adică chiar cineva din partid!”, a transmis Alin Tișe.

„Nu este o insultă. E o radiografie”

Alin Tișe amintește că Alina Gorghiu a petrecut peste două decenii în funcții publice, obținute cu sprijinul acelorași structuri de partid pe care acum le critică. În acest context, el ridică o serie de întrebări legate de coerența și responsabilitatea politică, de ce au fost promovați acești oameni, de ce s-a bazat pe sprijinul lor și de ce sunt criticați abia acum.

„Nu este o insultă. E o radiografie”, afirmă Tișe, susținând că problema reală nu este limbajul folosit, ci ipocrizia unui sistem în care liderii ajung să se delimiteze public de propria bază politică, după ce au beneficiat ani la rând de sprijinul acesteia.

În opinia sa, un partid în care conducerea își disprețuiește colegii, iar aceștia acceptă disprețul în schimbul funcțiilor, riscă să devină inevitabil un partid disprețuit și de electorat. Tișe sugerează că astfel de atitudini contribuie direct la erodarea încrederii publice în PNL.

Declarații controversate la discuțiile interne de la Vila Lac

Deputata Alina Gorghiu, președintele PNL Argeș, fost ministru al Justiției, ex-vicepreședinte și președinte interimar al Senatului, membru al Comisiei pentru Cultură, este o prezență constantă în prim-planul politic. Cu o carieră îndelungată și multiple funcții de conducere, aceasta s-a poziționat de-a lungul timpului în taberele influente din partid.

Potrivit informațiilor apărute în spațiul public, în cadrul unei întâlniri interne desfășurate luni seara la Vila Lac, care ar fi durat aproximativ cinci ore, s-ar fi discutat numeroase subiecte sensibile privind funcționarea internă a PNL. În intervenția sa, Gorghiu ar fi afirmat direct că „oricum suntem un partid de misogini și labagii”.




Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate
Publicitate
Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate