EDUCATIE
VIDEO. Inovație și creativitate la Cluj. Peste 350 de invenții, prezentate la Salonul Internațional PRO INVENT organizat de UTCN
Peste 350 de invenții și proiecte inovative sunt prezentate, în perioada 15–17 octombrie, la cea de-a XXII-a ediție a Salonului Internațional al Cercetării Științifice, Inovării și Inventicii – PRO INVENT 2025, organizat de Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca (UTCN).
Evenimentul reunește inventatori, cercetători, cadre universitare, studenți și elevi din țară și din străinătate, într-un spațiu dedicat ideilor care modelează viitorul și în care pasiunea pentru știință se transformă în soluții reale pentru economie și societate.
Printre numeroasele proiecte prezentate se numără și creațiile tinerilor pasionați de electronică și robotică.
Proiecte educative și smart technology
Popa Gabriel, student la Facultatea de Electronică, Telecomunicații și Tehnologia informației, a expus o serie de proiecte educative și aplicative.
„Aici sunt câteva dintre proiectele pe care le-am făcut la numărul hotelier. Acesta este POM, un joc făcut pe bază de Arduino Nano, foarte simplu, în care pot juca două persoane. Mai avem Maze Runner, un robot creat pentru competiția ElectroCamp, care trebuie să se deplaseze într-un labirint și să evite obstacolele pentru a ajunge la destinație.
De asemenea, am realizat un prototip de casă smart, cu uși automate controlate prin parolă, alarmă de incendiu, senzori de temperatură, umiditate și ploaie, dar și un bunker smart care folosește cartele pentru identificarea utilizatorilor”, a explicat studentul pentru Cluj24.
Topografie aeriană inteligentă
De asemenea, Vlădescu Mihai Albert, elev în clasa a IX-a la Liceul Tehnologic Energetic „Elie Radu” din Ploiești, a impresionat printr-un proiect de topografie aeriană inteligentă, menit să reducă costurile și să sporească precizia măsurătorilor.
„Proiectul cu care am venit azi este un sistem inteligent prin care putem schimba modul în care privim topografia aeriană sau sistemele de măsurare clasice. Folosim un grid de senzori ultrasonici pentru a obține o distanță constantă între punctele măsurate și un braț de stabilizare pe trei axe, împreună cu un IMU, pentru ca senzorii să fie mereu paraleli cu planul măsurat. În plus, un senzor barometric permite compensarea măsurătorilor atunci când drona urcă peste obstacole. Toate datele sunt salvate pe un card SD și pot fi apoi reprezentate grafic, în 3D. Astfel, nu mai este nevoie de drone foarte scumpe – sistemul meu este modular, compatibil cu orice dronă și nu necesită aplicații speciale”, a explicat tânărul inventator.
El a adăugat că soluția propusă ar putea reduce semnificativ costurile de achiziție și întreținere pentru sistemele de cartografiere aeriană.
„Drona simplă este mult mai ieftină decât modelele comerciale care includ astfel de funcții, iar sistemul meu poate fi montat ușor sub orice dronă. Nu e nevoie nici măcar ca operatorul să zboare perfect drept – sistemul compensează automat mișcarea și salvează măsurătorile în rețea.”
În cadrul salonului are loc și workshop-ul „EU-13 Roadshow: From Innovation to Impact – Knowledge Valorisation and Commercialisation Strategies”, organizat de European IP Helpdesk / European IPR Helpdesk, o inițiativă europeană care promovează valorificarea cunoștințelor, protejarea proprietății intelectuale și colaborarea între mediul academic, start-up-uri și organizații din domeniul tehnologic.
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger






