Connect with us

EVENIMENT

VIDEO FOTO. Remus Lăpușan: „ Am votat zâmbiND, pentru România puternică în Europa!”

Publicat


Deputatul PSD de Cluj, Remus Lăpușan, a transmis un mesaj de optimism după ce și-a exprimat opțiunea de vot în turul al doilea al alegerilor prezidențiale, desfășurat astăzi.

Remus Lăpușan a subliniat importanța valorilor europene și nevoia de stabilitate, responsabilitate și echilibru în societatea românească.

„Am votat zâmbiND, pentru România puternică în Europa! Am votat acum pentru valorile în care cred: stabilitate, responsabilitate față de cetățeni și echilibru. Am votat pentru România bunului simț, o Românie care merge înainte cu demnitate și respect pentru oameni!”, a declarat Lăpușan.

Parlamentarul i-a încurajat pe toți clujenii să meargă la urne: „Invit toți clujenii la vot! Astăzi, puterea stă în mâinile noastre și trebuie să arătăm acest lucru!”.

„Trebuie să avem predictibilitate și nu haos”

Lăpușan a accentuat importanța orientării europene a României, văzută ca garanție pentru dezvoltare, siguranță și prosperitate.

„Locul României este în Europa, alături de celelalte state puternice, precum Franța sau Germania. Este garanția noastră pentru dezvoltare, siguranță și prosperitate. Trebuie să rămânem pe calea europeană pentru a continua proiectele de dezvoltare începute în ultimii ani. Trebuie să avem predictibilitate și nu haos cum își doresc unii, dezvoltare și nu incoerență sau amatorism”, a mai arătat acesta.

„Pentru prima dată în istoria postdecembristă, PSD nu are candidat în turul doi”

Deputatul a comentat și absența PSD din turul al doilea al alegerilor prezidențiale – o premieră în istoria postdecembristă a partidului.

„Pentru prima dată în istoria postdecembristă, PSD nu are candidat în turul doi al alegerilor prezidențiale. Este un moment care trebuie să ne dea de gândit tuturor. Un semnal puternic că românii așteaptă mai mult de la noi. E timpul pentru introspecție, pentru reformă reală, pentru reconectare la oameni și la nevoile lor”, a mai spsu Lăpușan.

„Voi rămâne implicat”

Deputatul Remus Lăpușan a încheiat cu un apel la consolidarea social-democrației românești, subliniind rolul său esențial într-o democrație funcțională.

„Social-democrația românească trebuie să devină mai aproape de cetățean, mai curajoasă în viziune și mai prezentă în fiecare comunitate. Este vitală pentru echilibrul scenei politice și pentru o democrație funcțională.

Voi rămâne implicat, cu seriozitate și respect față de încrederea pe care mi-ați acordat-o. România merită mai mult – și împreună putem construi acel «mai bine» pe care îl așteptăm cu toții”, a mai spus Remus Lăpușan.



Dacă ți-a plăcut articolul și vrei să fii la curent cu ce scriem:


CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger




Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate

EVENIMENT

Cum s-a petrecut accidentul mortal de la Apahida, la ieșirea spre Corpadea. O femeie este în stare gravă la spital

Publicat

De

Accident mortal la Apahida

Un accident rutier foarte grav a avut loc joi, în jurul orei 17.00, pe DN 16, între localitățile Corpadea și Apahida.

Evenimentul s-a soldat cu decesul unui bărbat și rănirea gravă a unei femei.

Cum s-a petrecut accidentul mortal de la Apahida, la ieșirea spre Corpadea

Potrivit primelor informații transmise de polițiști, un bărbat de 54 de ani, din localitatea Gădălin, aflat la volanul unui autoturism care circula în direcția Cluj-Napoca, ar fi pierdut controlul mașinii într-o curbă la stânga, din motive care urmează a fi clarificate în urma cercetărilor.

Autoturismul s-a răsturnat în afara părții carosabile, iar cei doi ocupanți au fost proiectați în afara vehiculului.

Din păcate, echipajul medical sosit la fața locului a constatat decesul șoferului de 54 de ani.

Femeia aflată în autoturism, în vârstă de 50 de ani, care este din municipiul Cluj-Napoca, a suferit răni grave și a fost transportată la spital pentru îngrijiri medicale.

Cercetările continuă pentru stabilirea exactă a circumstanțelor în care s-a produs tragicul accident.

 

Citește mai departe
Publicitate

EVENIMENT

Răsturnare de situație. Ilie Bolojan, out din cursa pentru funcția premier? Nicușor Dan ar putea propune un tehnocrat

Publicat

Ilie Bolojan și Nicușor Dan

Blocaj total la Cotroceni, din cauza majorării TVA-ului. Negocierile de joi de la Palatul Cotroceni s-au încheiat fără un acord, iar desemnarea viitorului premier intră în impas total.

lie Bolojan nu ar mai fi luat în calcul pentru funcția de premier de către președintele României, potrivit Gândul. În locul său, nu este exclus ca Nicușor Dan să vină cu o propunere de premier tehnocrat, pentru a debloca situația.

Ilie Bolojan, out din cursa pentru funcția premier?

Mărul discordiei dintre Nicușor Dan și Ilie Bolojan îl reprezintă taxa pe valoare adăugată. Potrivit surselor citate, cei doi nu au ajuns la niciun compromis pe tema creșterii TVA.

Nicușor Dan refuză să își încalce promisiunea din campania electorală și anume aceea că TVA nu va crește în mandatul său, și insistă pe o reducere a cheltuielilor bugetare și pe eficientizarea colectării.

În schimb, Ilie Bolojan consideră că este urgentă nevoie de bani la buget și că singura soluție realistă rămâne creșterea TVA de la 19% la 21%.

Tensiunea din jurul consultărilor a dus la convocarea de urgență a Consiliului Politic Național al PSD, care se va reuni joi seara, de la ora 20:00, atât online cât și fizic. În plus, nici UDMR nu este convins să participe în actuala formulă de guvernare, Kelemen Hunor fiind nemulțumit de portofoliile „de decor” atribuite Uniunii, respectiv Cultură și Dezvoltare.

 

Citește mai departe

CULTURA

FOTO. Lansare de carte Alin Tișe pe ritmuri muzicale – ”Cezarul, Dumnezeu, Iubirea”. Autorul, la platane. Mesaj de la Armin

Publicat

De

Tișe

Președintele Consiliului Județean Cluj, Alin Tișe, și-a lansat, joi, a treia sa carte ”Cezarul, Dumnezeu, Iubirea”, în prezența unor invitați care au vorbit despre volum: mitropolitul Clujului, IPS Andrei, actorul Florin Piersic, universitarul Adrian Papahagi și Mircea Arman, directorul revistei ”Tribuna”. Autorul a mixat la platane și i-a invitat pe cei prezenți la dans.

Autorul, Alin Tișe, a spus că scrierile sale sunt gânduri pe care le oferă celor care cred în ceea ce scrie.

După momentul discursurilor, DJ Tișe a trecut la platane și i-a invitat la dans pe cei prezenți, în timp ce pe ecran eta proiectat un mesaj al lui Armin van Buuren: ”Bună Alin Tișe, Ne vedem curând la Cluj. Mulțumesc”.

La eveniment au mai fost prezenți parlamentari, primari din județul Cluj, consilieri județeni.

 

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. Autoturism cuprins de flăcări pe centura Gherlei. Mașina a fost distrusă complet

Publicat

De

O mașină a ars complet pe centură la Gherla

Pompierii din cadrul Punctului de Lucru Gherla au intervenit de urgență, în urmă cu puțin timp, pentru stingerea unui incendiu care a cuprins în totalitate un autoturism aflat pe centura Municipiului Gherla.

Flăcările s-au manifestat generalizat, iar autoturismul a fost distrus complet până la sosirea echipajelor de intervenție.

Autoturism cuprins de flăcări pe centura Gherlei.

Din fericire, nu au fost înregistrate victime, potrivit reprezentanților ISU Cluj. Forțele de intervenție au fost sprijinite de Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență (SVSU) Gherla.

Cauza probabilă a incendiului este o defecțiune electrică, potrivit primelor constatări ale pompierilor.

Foto: ISU Cluj

 

Citește mai departe
Publicitate
Publicitate

Știri din Ardeal

Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate