EDUCATIE
VIDEO FOTO. Elevii clujeni, atrași cu oferte de studiu de universități. ”Pare mai ușor să găsești oportunități în afara țării”
Hotelul Grand Napoca din Cluj-Napoca a găzduit, luni, unul dintre cele mai mari târguri educaționale, IUF (International University Fair), care aduce în același loc reprezentanți ai universităților de top din întreaga lume și sute de elevi, cadre didactice și părinți. Pentru unii participanți acesta a fost primul pas către conturarea viitorului academic.
Printre standuri, s-au regăsit atât universități de elită, cu programe competitive și taxe ridicate, cât și instituții care oferă programe accesibile pentru elevii din medii modeste.
”Scopul nostru este de a atrage cât mai mulți doritori și de a le deschide orizonturi noi, punând la dispoziție cât mai multe resurse și informații”, a declarat Nicoleta Sas, coordonator voluntari.
Pe parcursul zilei s-au desfășurat și o serie de sesiuni interactive și prezentări inspiraționale, menite să ofere participanților oportunitatea de a învăța din experiențele invitaților și de a descoperi perspective noi despre carieră, educație și dezvoltare personală.
Universități din țară și străinătate
Universități din Olanda, Finlanda, Irlanda, Austria, dar și din România, au venit pregătite cu răspunsuri pentru tinerii curioși, la întrebări axate pe burse, programe de studiu și viață de student.
“Am observat aici, în Cluj, un număr mare de elevi impresionanți și am fost plăcut surprinsă de implicarea acestora“, spune reprezentanta Universității ”1 Decembrie 1918”, din Alba Iulia.
Participanții reflectă o tendință clară- interesul tot mai mare al tinerilor români pentru un sistem educațional modern, centrat pe practică, deschidere internațională și oportunități de joburi oferite de universități.
“M-au atras mai tare facultățile din Germania și Olanda, pentru că, fiind la profilul de matematică-informatică, piața din România mi se pare una dificil de navigat, și totodată, pare mult mai ușor să găsești oportunități în afara țării.
Facultățile de acolo se axează mai mult pe practică, decât pe teorie și oferă joburi chiar și din cadrul acestora”, a spus un licean.
Până la următoarea ediție, elevii sunt încurajați de către îndrumători să pună cât mai multe întrebări și să se implice activ în luarea deciziilor informate.
“Mai ales că studiul în străinătate necesită aplicarea cu un an înainte, fiind un proces mai amplu- astfel elevii pot evita panica cauzată de admitere și viitor”, a explicat Dragoș Vasilescu, reprezentant și profesor al BHMS Switzerland.
Evelina Subțirelu
Bianca Frîncu
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger






