Connect with us

EVENIMENT

VIDEO. Clujeanca Alisia Perșa (17 ani), locul 1 la cel mai mare festival de fitness din Europa

Publicat


Alisia Perșa

Clujeanca Alisia Perșa (17 ani) a participat zilele trecute la Koln, în Germania, la KIBO, cel mai mare festival de fitness din Europa și a reușit să obțină locul I pentru România.

Tânăra a concurat alături de fete din Bulgaria, Franța, Slovacia, Brazilia și Hong Kong și a reușit să impresioneze jurații cu o combinație de excepție.

Finalul, ca în povești

”Nu m-am dus la această competiție cu aşteptări foarte mari deoarece ştiam că nu sunt în cea mai bună formă, dat fiind faptul că de abia a trecut iarna. Dar se pare că finalul a fost unul ca în poveşti.

Sunt fericită că am reușit să câştig această competiție la care anul trecut am luat locul 2.

Susținătorul numărul 1

Dar sunt si mai fericită că am cunoscut şi petrecut timpul cu persoane minunate din toată lumea.

Îi mulțumesc mamei mele, susținătorul meu numărul unu, care joacă un rol foarte important în reuşitele mele, fiind acolo la bine şi la rău.

Fără ea, totul ar fi mult mai greu”, a spus Alisia pentru Cluj24.

Alisia Perșa este campioană mondială la Street Workout și Calisthenics, titlu obținut în august 2023 în Letonia.

Alisia Perșa



Dacă ți-a plăcut articolul și vrei să fii la curent cu ce scriem:


CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger




Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate

EVENIMENT

Doi copii și un bărbat, transportați la spital după ce au fost loviți de cal la un festival ecvestru din comuna Gilău

Publicat

Doi copii de 12 și de 13 ani au fost transportați la spital sâmbătă după-amiază, după ce au fost loviți de cal la un festival ecvestru desfășurat în comuna Gilău din județul Cluj. Anterior, un bărbat a fost dus la spital, suferind la rândul său un traumatism ușor.

„Avem un echipaj SMURD la fața locului care asigură respectivul eveniment. Au fost transportați la spital doi copii de 12 și de 13 ani. Unul dintre ei a fost transportat cu ambulanța SAJ și unul cu ambulanța SMURD. Ambii au fost răniți ușor, mai mult speriați. Unul dintre ei este posibil să aibă o entorsă.

Anterior, în jurul orei 11, a mai fost transportat la spital un bărbat de 34 de ani, tot cu traumatisme ușoare”, a transmis ISU Cluj.

Potrivit martorilor de la fața locului, publicul nu ar fi fost despărțit de animale prin bandă de delimitare. Calul ar fi început să lovească după ce copiii s-ar fi apropiat de el.

Anterior confirmării primite de la autoritățile publice, contactați de Cluj24, organizatorii evenimentului au negat că s-ar fi înregistrat incidente în cadrul competiției.

Comuna Gilău a găzduit vineri și sâmbătă, 23-24 mai 2025, cea de-a XIV-a ediție a Festivalului-concurs Național Ecvestru. Evenimentul a avut loc în satul Someșu Rece, în zona Tabără, lângă fosta fabrică de oxigen, și a reunit sute de participanți și vizitatori din întreaga țară.

Deschiderea oficială a avut loc vineri după-amiază, cu tradiționala paradă a cailor, care a atras privirile și aplauzele publicului adunat să admire eleganța și disciplina animalelor.

Ziua de sâmbătă a fost dedicată competițiilor ecvestre, care au inclus probe spectaculoase de cai de frumusețe, tracțiune, viteză călare, dar și mult-așteptata gală a premiilor, unde au fost recompensați cei mai buni crescători și cei mai impresionați cai.

Intrarea a fost liberă.

Citește mai departe
Publicitate

EVENIMENT

VIDE FOTO. S-a deschis oficial a V-a ediție a Napoca Dog Show la Jucu Arena

Publicat

Sâmbătă, 24 mai 2025, a avut loc deschiderea oficială a Napoca Dog Show, ajuns la cea de-a V-a ediție. Evenimentul are loc în acest weekend, la Jucu Arena, și reunește sute de câini din rase diverse, însoțiți de stăpânii lor dedicați și pasionați.

Pe parcursul a două zile, vizitatorii sunt invitați să admire eleganța, dresajul și frumusețea celor mai buni prieteni ai omului, alături de cei care îi antrenează și îi îngrijesc cu devotament. Programul competițional este intens, cu arbitraje de tip CAC și CACIB, susținute de arbitri români și internaționali.

„Ne bucurăm să fim din nou gazda Napoca Dog Show, aflat deja la a cincea ediție. E un eveniment care aduce un altfel de energie aici, pe Jucu Arena. Este o minunată sărbătoare a legăturii dintre oameni și câini”, a declarat Valentin Dorel Pojar, primarul comunei Jucu.

Acesta a subliniat și valoarea simbolică a loialității și curajului acestor animale remarcabile, precum și dedicarea oamenilor care lucrează alături de ele.

Evenimentul este organizat de Asociația Chinologică Napoca, cu sprijinul Federației Chinologice din România, al arbitrilor invitați, al organizatorilor și al autorităților locale.

Programul Napoca Dog Show

Sâmbătă, 24 mai

  • 07:00 – 09:00: Accesul câinilor și control sanitar veterinar
  • 09:00 – 10:30: Arbitraj expo CAC + CAC J.BOG & BOG
  • 10:30 – 11:00: Pauză
  • 11:00 – 12:30: Arbitraj expo CACIB
  • 12:30 – 13:30: Pauză de masă
  • 13:30: Best in Show (BIS CAC + CACIB)

Duminică, 25 mai – același program.

Publicul este așteptat în număr cât mai mare să se bucure de un weekend plin de emoție, competiție și admirație față de patrupedele care ne arată, an de an, ce înseamnă eleganța canină și devotamentul față de om.

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO FOTO. Lecții de trafic, gustări sănătoase și distracție pe două roți, la Parada Micilor Bicicliști din Cluj

Publicat

Zâmbete, joacă și pedale care zburdă pe asfalt. Vineri, 24 mai 2025, Platoul Horia Demian din Cluj-Napoca a devenit locul în care cei mai curajoși și veseli bicicliști, cu vârste între 2 și 18 ani, s-au adunat pentru Parada Micilor Bicicliști – un eveniment dedicat energiei, curiozității și spiritului de aventură.

Organizat de Asociația GO4FUN, aflată sub coordonarea președintelui Mihai Deneș, evenimentul a adus împreună sute de copii și părinți, uniți de pasiunea comună pentru mișcare și distracție în aer liber. Atmosfera a fost pe măsura așteptărilor, în ciuda vremii capricioase din ajun:

„Este o ediție frumoasă. În ciuda vremii de ieri, azi am avut parte de o vreme frumoasă. Ne-a fost foarte greu să mutăm norii, dar i-am mutat”, a spus zâmbind Mihai Deneș, președintele GO4FUN.

Ateliere, jocuri și degustări

Participanții s-au bucurat de plimbări în pluton, trasee de îndemânare, ateliere de educație rutieră și demonstrații de ciclism. Printre momentele-cheie s-au numărat:

  • Slow Bike pe malul Someșului, atât dimineața, cât și după-amiaza;
  • Ateliere despre siguranța în trafic, cu simulări privind unghiul mort la volanul unui TIR;
  • Activități creative și educative precum pictură, jocuri sportive, și ateliere despre colectarea selectivă a deșeurilor;
  • Degustări cu brânzeturi și dulciuri sănătoase oferite de partenerii Fiterman Pharma și Ferma cu Omenie.

„Îi învățăm pe copii cum să semnalizeze, cum să se descurce în trafic, le oferim gustări sănătoase și îi învățăm să nu mai arunce gunoiul amestecat. Punctul culminant este parada micilor bicicliști pe o distanță destul de mărișoară, aproape 2 km, cu copii de la aproape 2 ani până la 18 ani. Cel mai mic participant are puțin sub 2 ani”, a explicat Mihai Deneș.

Premii pentru toți participanții

Pe lângă distracție, accentul a fost pus pe incluziune și încurajare. Nu s-au acordat locuri pe podium, ci premii egale pentru toți participanții.

„La noi toți copiii primesc aceleași premii. Nu există locul I, II sau III. Pentru noi toți copiii au aceeași valoare, indiferent de vârstă, nație sau alte aspecte.”

Parada Micilor Bicicliști a ajuns la a treia ediție

Parada de la Cluj este deja la a treia ediție, însă nu se oprește aici:

„La București urmează ediția a 10-a pe 31 mai, deci cine s-a bucurat aici, poate veni și acolo. La ediția următoare de la Cluj ne dorim să închidem un bulevard – o zi fără mașini, în care vehiculele motorizate să ia o pauză”, a anunțat Mihai Deneș, care a compus în urmă cu câțiva ani chiar și un imn al bicicliștilor, difuzat la fiecare ediție, în stilul marșurilor oficiale.

Toate activitățile organizate de GO4FUN sunt gratuite, iar înscrierea pentru Parada Micilor Bicicliști s-a realizat online, pe baza unui formular.

Daria Mustea

 

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO. Ministrul belgian al apărării, Theo Franken, a vizitat Baza 71 Aeriană „General Emanoil Ionescu” din Câmpia Turzii

Publicat

Ministrul Apărării Naționale, Angel Tîlvăr, l-a primit pe omologul său belgian, Theo Franken, la Baza 71 Aeriană „General Emanoil Ionescu”. Întâlnirea a reprezentat un nou pas în consolidarea cooperării bilaterale româno-belgiene în domeniul apărării.

Ministrul apărării naționale, Angel Tîlvăr, a primit vineri, 23 mai, în Baza 71 Aeriană „General Emanoil Ionescu” din Câmpia Turzii, vizita omologului său din Regatul Belgiei, Theo Franken.

Întrevederea a reprezentat o bună oportunitate pentru aprofundarea dialogului  bilateral și pentru continuarea consultărilor demarate recent în cadrul reuniunilor miniștrilor apărării din Uniunea Europeană și NATO.

Securitatea Mării Negre, o prioritate comună

Discuțiile s-au axat pe subiecte de actualitate privind securitatea regională, cu accent pe situația din regiunea Mării Negre, în contextul războiului de agresiune al Federației Ruse împotriva Ucrainei, consolidarea relației bilaterale în domeniul apărării și pe cooperarea în cadrul Alianței Nord-Atlantice și Uniunii Europene.

Ministrul Angel Tîlvăr a subliniat importanța consolidării posturii de apărare pe flancul estic al NATO și asigurării securității și stabilității în regiunea Mării Negre, în contextul pregătirii deciziilor ce urmează a fi adoptate la viitorul Summit NATO de la Haga, din luna iunie.

România și Belgia – parteneri în inițiativele europene de apărare

Pe agenda discuțiilor s-au regăsit, de asemenea, aspecte legate de Carta Albă privind pregătirea pentru apărare 2030 și noul instrument financiar european SAFE (Security Action for Europe), reflectând interesul comun pentru consolidarea rolului UE în întărirea rezilienței și capacităților de apărare la nivel european.

În ceea ce privește cooperarea militară, partea română a apreciat în mod deosebit contribuția substanțială a Belgiei la Grupul de Luptă al NATO desfășurat în România sub conducerea Franței. A fost evidențiată, de asemenea, dislocarea temporară, în premieră în țara noastră, a unui batalion belgian,  în  cadrul exercițiului multinațional Dacian Spring 25.

Sprijin comun pentru Republica Moldova și vecinătatea estică a UE

Ministrul Tîlvăr și-a exprimat aprecierea pentru participarea Belgiei cu un observator în Grupul Operativ al MCM Black Sea, structură esențială pentru asigurarea siguranței navigației în Marea Neagră.

Cei doi oficiali au salutat nivelul excelent al relațiilor bilaterale, exprimând deschidere pentru identificarea de proiecte comune care să contribuie la modernizarea și consolidarea capacităților Armatei României, precum și pentru creșterea interoperabilității și pregătirii personalului din cele două armate.

Un punct important al discuțiilor oficiale a fost reprezentat de reafirmarea sprijinului pentru Republica Moldova în parcursul de integrare europeană, fiind subliniată importanța coordonării europene pentru întărirea rezilienței și stabilității acestei țări, precum și a partenerilor din vecinătatea estică a Uniunii Europene.

Citește mai departe
Publicitate
Publicitate

Știri din Ardeal

Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate