Connect with us

EVENIMENT

VIDEO. Cât durează schimbarea furnizorului de electricitate și gaze și cum se PROCEDEAZĂ

Publicat


stalp

În 2024, peste 1,3 milioane de consumatori și-au schimbat furnizorul de electricitate și aproape 500.000 au trecut la o altă companie de gaze naturale, arată datele transmise pentru HotNews.ro de Autoritatea Națională de Reglementare în Energie.

Cei mai mulți clienți au migrat la Engie România, iar cei mai mulți au plecat de la Electrica Furnizare. Un consumator își poate schimba furnizorul în 24 de ore pe platforma pusă la dispoziție de ANRE, unde există și un video care arată cum se procedează.

YouTube video

Cât durează schimbarea furnizorului de electricitate și gaze

Prin intermediul platformei POSF de pe site-ul ANRE, clientul final îşi poate schimba furnizorul de energie electrică şi gaze naturale, din punct de vedere tehnic, în 24 de ore.

Pașii pentru schimbarea furnizorului de electricitate și gaze

Pentru ca un client final să-şi schimbe furnizorul de energie electrică/gaze naturale acesta trebuie inițial să-şi creeze un cont de client final în platforma POSF.

Ulterior acestei acțiuni, în contul de client final se asociază locurile de consum. După ce au fost asociate locurile de consum, în tab-ul „contracte” se vor încărca din baza de date a POSF toate informațiile privind contractele pe care clientul final le are încheiate cu furnizorii de energie electrică și gaze naturale.

Pentru schimbarea furnizorului, clientul final identifică în contul său contractul pe care dorește să îl denunțe unilateral și selectează butonul „schimbă furnizor”. La accesarea butonului clientul final va fi direcționat către Comparatorul de oferte-tip.

Enumerăm mai jos pașii pe care trebuie să îi parcurgă un consumator pentru a-şi schimba furnizorul de energie electrică și gaze naturale:

Cum se folosește Comparatorul ofertelor tip de furnizare a energiei electrice:

Pasul 1: Accesarea Comparatorului de Oferte
Pasul 2: Selectarea tipului de client
Pasul 3: Alegerea tipului de ofertă (concurențială, serviciu universal)
Pasul 4: Introducerea consumului estimat
Pasul 5: Selectarea nivelului de tensiune
Pasul 6: Alegerea tipului de preţ (preț nediferenţiat, preț diferențiat pe zone orare)
Pasul 7: Stabilirea datei de aplicare a ofertei
Pasul 8: Selectarea judeţului
Pasul 9: Introducerea valorii facturii curente (opțional)
Pasul 10: Selectarea ofertelor care includ sau nu componentă fixă (o valoare stabilită în lei/zi sau lei/lună)
Pasul 11: Alegerea tipului de preț (preț fix, preț variabil)
Pasul 12: Criterii suplimentare de selecție (mod transmitere factură, frecvență citire contor, energie din surse regenerabile, frecvență emitere factură, perioada contract) (optional)
Pasul 13: Compararea ofertelor
Pasul 14: Consultarea ofertei pe site-ul furnizorului
Pasul 15: Încheierea contractului

Cum se folosește Comparatorul ofertelor tip de furnizare a gazelor naturale:

Pasul 1: Accesarea Comparatorului de Oferte
Pasul 2: Alegerea criteriilor de selecție (tip client, modalitate de racordare, categorie de consum anual, tip preț unitar de furnizare – cu servicii reglementate incluse sau fără servicii reglementate incluse, județul și localitatea)
Pasul 3: Completarea informațiilor pentru comparație
Pasul 4: Selectarea tipului de preţ şi alte criterii suplimentare
Pasul 5: Selectarea altor criterii suplimentare (frecvența emiterii facturilor, termenul de plată, modul de transmitere etc)
Pasul 6: Generarea şi consultarea ofertelor
Pasul 7: Consultarea ofertelor detaliate
Pasul 8: Încheierea contractului



Dacă ți-a plăcut articolul și vrei să fii la curent cu ce scriem:


CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger




Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate

ACTUALITATE

Dosarul de diplome false de la Universitatea de Medicină și Farmacie (UMF) Cluj-Napoca, torpilat de judecătorii clujeni

Publicat

În toamna lui 2019, procurorii clujeni au cerut, fără succes, arestarea preventivă a cinci cadre didactice de la Universitatea de Medicină și Farmacie (UMF) Cluj-Napoca, printre care se afla și fostul rector Marius Bojiță, sub acuzații de abuz în serviciu și instigare la fals. Vineri au fost analizate probele din dosar, iar judecătorii nu au fost încântați de modul în care au lucrat procurorii. 

Practic au fost emise 30 de diplome de participare la cursuri de formare profesională pentru farmaciști, fără ca aceștia să fi fost examinați.

Alături de Marius Bojiță mai sunt inculpate în dosar Miere Doina, Hegheș Simona Codruța, Banc Roxana și Filip Lorena.

Potrivit procurorilor, „în perioada 16.11.2016-29.11.2016, UMF Cluj-Napoca a fost organizat la disciplina Analiza medicamentului cursul de perfecţionare postuniversitară cu titlul ,,Calitatea medicamentului – Metode moderne aplicate în studii de stabilitate” cod 439 curs la care figurează ca şi participante un număr de 30 de persoane.

Concluzionând asupra faptelor numiţilor Bojița Marius şi Hegheduș Simona Codruța rezultă că activitatea didactică a acestora se caracterizează de îndeplinirea în mod necorespunzător a atribuţiilor de serviciu ale acestora, fie prin nesusţinerea activităţii didactice, fie prin susţinerea acesteia într-un mod parţial, fie prin neevaluarea persoanelor înscrise, fie prin evaluarea neriguroasă a acestora materializată prin discuţii libere sau chiar schimb de opinii.

Acest mod de exercitare a atribuţiilor de serviciu de cadru didactic în cadrul UMF Cluj-Napoca a condus la vătămarea intereselor legitime ale universităţii prin neoferirea serviciilor de educaţie pentru care aceasta a fost înfiinţată şi a societăţii prin oferirea creditelor EFC necesare obţinerii avizului anual de liberă practică a farmaciştilor, fiind astfel lăsate să activeze în domeniul farmaceutic persoane care nu şi-au dovedit cunoştinţele de specialitate”, se arată în referatul de arestare preventivă.

Totodată, niciunul dintre participanţi nu a achitat taxa de înscriere anterior datei începerii cursurilor.

”Dintre cele 9 persoane care au fost înscrise la curs, doar 2 dintre acestea au achitat taxa de înscriere înainte de prima zi a cursului, respectiv F.A.O. şi T.L.R. însă ambele persoana au achitat taxa de înscriere de 100 de lei în data de 22.11.2016, adică la o zi după prima dată de evaluare.

Concluzionând asupra faptelor numitelor D.M., F.L. şi B.R. rezultă că activitatea didactică a acestora se caracterizează de îndeplinirea în mod necorespunzător a atribuţiilor de serviciu ale acestora, fie prin nesusţinerea activităţii didactice, fie prin susţinerea acesteia într-un mod parţial, fie prin neevaluarea persoanelor înscrise.

Acest mod de exercitare a atribuţiilor de serviciu de cadru didactic în cadrul UMF Cluj-Napoca a condus la vătămarea intereselor legitime ale universităţii prin neoferirea serviciilor de educaţie pentru care aceasta a fost înfiinţată şi a societăţii prin oferirea creditelor EFC necesare obţinerii avizului anual de liberă practică a farmaciştilor, fiind astfel lăsate să activeze în domeniul farmaceutic persoane care nu şi-au dovedit cunoştinţele de specialitate.

De asemenea, modalitatea de exercitare a atribuţiilor de serviciu de către numitele D.M., F.L. şi B.R. a condus la obţinerea pentru persoanele participante la curs a unui folos necuvenit constând în 20 de credite EFC. Dovada acestor credite s-a efectuat prin emiterea de către UMF Cluj-Napoca a 9 diplome de participare care atestă o împrejurare mincinoasă, respectiv că persoanele în cauză au obţinut 20 de credite EFC ca urmare a parcurgerii unui curs de formare profesională prin care au dobândit cunoştinţe şi abilităţi în vederea asigurării unui act farmaceutic de calitate”, arată procurorii.

Dosar retrimis procurorului

Judecătorii au decis, vineri, să admită în parte contestaţiile formulate de inculpați împotriva încheierii penale nr. 237/09.04.2021 a Judecătoriei Cluj-Napoca  în ceea ce priveşte greşita respingere a excepţiilor vizând nulitatea actelor efectuate anterior sesizării din oficiu şi nulitatea declaraţiei martorei M. I. şi dispoziţia de începere a judecăţii.

S-a constatat nulitatea absolută a tuturor actelor efectuate şi obţinute anterior sesizării din oficiu din data de 12.12.2017 de către IPJ Cluj Serviciul de Investigare a Criminalităţii Economice.

Au fost respinse mai multe note explicative și înscrisuri depuse la dosar.

Decizia de vineri a fost transmisă Parchetului de pe lângă Judecătoria Cluj-Napoca, procurorul urmând a comunica judecătorilor de cameră preliminară dacă menţine dispoziţia de trimitere în judecată ori solicită restituirea cauzei în termen de 5 zile de la comunicarea încheierii.

Citește mai departe
Publicitate

EVENIMENT

300 de locuri scoase la concurs de Școala de Agenți de Poliție din Cluj-Napoca. Calendarul admiterii

Publicat

De

Admitere la Școala de Poliție Cluj-Napoca

Școala de Agenți de Poliție “Septimiu Mureșan” din Cluj-Napoca scoate la concurs 300 de locuri la admiterea din martie – iunie 2025.

Termenul linită de înscriere la concurs este 12 martie 2025.

300 de locuri scoase la concurs de Școala de Agenți de Poliție din Cluj-Napoca

Cererile de înscriere se fac electronic la unitățile de recrutare – INSPECTORATELE DE POLIȚIE JUDEȚENE (IPJ), în funcție de domiciliu/reședință.

Școala de Agenți de Poliție “Septimiu Mureșan” Cluj-Napoca este centru zonal de selecție pentru candidații din județele Alba, Bistrița-Năsăud, Cluj, Harghita, Hunedoara, Maramureș, Mureș, Sălaj și Sibiu, indiferent de unitatea de învățământ pentru care a optat candidatul.

Calendarul concursului de admitere:

  • constituirea dosarului de recrutare (la IPJ) și evaluarea psihologică (conform planificării): până în 28 martie 2025;
  • proba de evaluare a performanței fizice, la centrele zonale de selecție: 4-10 aprilie 2025.
  • proba de evaluare a cunoștințelor, la sediul școlii: sâmbătă, 12 aprilie 2025;
  • examinarea medicală: 17 aprilie – 4 iunie 2025.

Rezultate finale se vor afișa până în 6 iunie 2025.

 

Citește mai departe

ADMINISTRAȚIE

Soluția primarului din Jucu pentru o intersecție cu probleme din comună. Locuitorii au protestat și au perturbat traficul

Publicat

primar jucu pojar

Primarul comunei clujene Jucu, Valentin Pojar, a găsit o soluție la intersecția blocată de la Jucu de Mijloc cu DN1C, care a generat proteste ale locuitorilor, și a anunțat pașii pe care i-a făcut pentru a semaforiza aceea intersecție.

”Acel moment va fi soluția definitivă în rezolvarea acestei probleme. Am discutat cu proiectanții care se ocupă de acest proiect de semaforizare și mi-au spus ca suntem în măsură să depunem documentațiile pentru avizarea și autorizarea acestui proiect.
Astfel, până joi, sperăm să depunem documentațiile pe avizare la CFR, cei care vor da și semnalul de corelare a semafoarelor cu bariera de la calea ferată, la poliția rutieră, avize care împreună cu documentația aferentă se va depune la DRDP Cluj, mai exact la secția de drumuri a județului Cluj.
După depunerea și înaintarea acestor documente la DRDP Cluj, aceștia vor convoca o comisie tehnică care va aviza acest proiect și îl vor înainta la București la CNAIR, care la rândul lor vor forma o comisie tehnică pentru avizare, comisie care când se va întruni voi participa și eu personal împreună cu proiectantul acestui proiect pt susținere la București”, a spus Pojar.

Discuții la CFR și DRDP Cluj

Acesta a precizat că a vorbit cu reprezentanții Regionalei CFR Cluj și cu cei de la DRDP Cluj care l-au asigurat ca se vor face toate diligentele pentru eliberarea unui aviz favorabil pentru autorizarea acestui proiect, în cel mai scurt timp.

”Dacă totul va decurge normal sperăm ca după avizarea în comisia tehnică de la CNAIR să se depună documentația la IGPR București care va da avizul final, iar dacă totul va fi ok și vom primi toate avizele, atunci după votarea bugetului vom da în execuție acest proiect care va rezolva definitiv această problemă.
E bine ca s-au întreprins proteste care să urgenteze aceste proceduri, care în mod normal ar fi durat mult mai mult și sperăm ca într-un timp rezonabil să rezolvăm această problemă.
Eu îmi cer scuze tuturor pentru disconfortul creat!”, a subliniat Valentin Pojar.

Mai mulți locuitori din Jucu au protestat față de nerezolvarea problemei traficului în intersecția din comună și au blocat circulația rutieră după ce au traversat drumul național de mai multe ori de pe o parte pe alta timp de minute bune.

Citește mai departe

ECONOMIE

Euro stagnează de un an și jumătate, de când a fost atins maximul istoric. Isărescu: Nu este cazul să se deprecieze cursul

Publicat

De

Euro stagnează de un an și jumătate

Euro stagnează la 4,9770 lei de un an și jumătate.

În ultimele săptămâni, se manifestă o tendință de creștere a cursului euro, care se lovește însă de atenția acordată acestuia de către banca centralăc de când a fost atins maximul istoric de 4,9783 lei, arată analistul economic Radu Georgescu.

Euro stagnează de un an și jumătate la 4,9770 lei

Lunea trecută, arată economistul Radu georgescu, când BNR a prezentat Raportul trimestrial asupra inflației, guvernatorul Mugur Isărescu considera că „în momentul actual, chiar că nu este cazul să se deprecieze cursul, că avem o grămadă de tensiuni şi o facem fără a dezechilibra prea mult lucrurile.

Nu ştiu nici eu ce se va întâmpla cu cursul, piaţa va determina, dar uşor, uşor vom da mai multă flexibilitate pe măsură ce tensiunea politică internă se diminuează, lucrurile încep să intre în normal şi se restabileşte încrederea ca să lăsăm mai multă flexibilitate a cursului, daca intră multe capitaluri”.

Isărescu a precizat, de asemenea, „că am intervenit în piaţă? Am intervenit, dar aşa cum am mai spus, am intervenit, noi fiind la rândul nostru intermediari între Ministerul de Finanţe şi piaţă”.

Cursul euro a mai scăzut puțin

Pentru a detensiona posibilele atacuri asupra cursului de schimb, în condițiile politice incerte, BNR a prelungit acordul încheiat cu BCE pe baza căruia poate împrumuta până la 4,5 miliarde euro, prin intermediul unei linii de finanțare repo, arată Radu Georgescu.

Lunea aceasta, cursul euro a scăzut de la 4,9773 lei, valoare înregistrată în precedentele două ședințe, la 4,9770 lei. Atrage atenția creșterea cotațiilor la 4,9765 – 4,9780 lei, semn că există tendințe de depreciere a leului.

ROBOR la trei luni a stragnat

De la începutul acestui an, lichiditatea din piața monetară s-a reglat iar deciziile luate de BNR de a menține dobânda de referință la 6,5%/an a temperat creșterea indicilor ROBOR, care s-au oprit în jurul pragului de 6%, potrivit analistului economic Radu Georgescu.

La începutul acestei săptămâni, indicele la trei luni, în funcţie de care sunt calculate dobânzile la majoritatea creditelor în lei contractate înainte de mai 2019 a stagnat la 5,93%. Indicele la șase luni, folosit la calcularea ratelor la creditele ipotecare, a coborât de la 6,0 la 5,99% iar cel la 12 luni la 6,08%.

Trezoreria se împrumută din piața locală

Pentru a acoperi necesarul de finanțare, Trezoreria a continuat să se împrumute din piața locală. Prin redeschiderea unei emisiuni cu scadența în iulie 2026, Finanțele au atras 1,6 miliarde lei, față de o valoare programată de 600 milioane lei, pentru care a acceptat un randament mediu anual de 6,92%.

Statul a atras, de asemenea, alte 978 milioane lei, cu scadența în iulie 2031, la o dobândă anuală de 7,40%, iar valoarea programată a emisiunii a fost de 500 milioane lei. Interesul băncilor și al clienților acestora a fost foarte mare, cererea totală de cumpărare ridicându-se la circa 4,48 miliarde lei.

Cursul dolarului a scăzut

Victoria conservatorilor la alegerile parlamentare din Germania a avut un efect pozitiv asupra evoluției euro, care s-a apreciat la 1,0462 – 1,0528 dolari. Cursul monedei americane a scăzut la 4,7511 lei, față de 4,7764 lei, la jumătatea săptămânii trecute.

Media francului elvețian a coborât de la 5,2911 lei, la sfârșitul săptămânii trecute, la 5,2851 lei. Evoluția pozitivă a euro, a afectat și poziția lirei sterline, iar cursul acesteia a scăzut de la 6,0152 lei, maxim al ultimelor două luni, la 6,0054 lei, a mai arătat analistul economic Radu Georgescu.

Joia trecută, prețul gramului de aur a atins maximul istoric de 452,3179 lei, iar uncia pe cel de 2.945,50 dolari. La începutul acestei săptămâni, prețul a fost stabilit la 448,4343 lei, în timp ce metalul galben fluctua între 2.921,80 și 2.953 dolari/uncie. Media monedelor din regiune s-au apreciat la 4,1609 zloți/euro, respectiv 402,65 forinți/euro.

Bitcoin se tranzacționa la începutul săptămânii între 95.111 și 96.499 dolari, iar ethereum scădea cu circa 5% până la 2.666 dolari.

 

Citește mai departe

EVENIMENT

Atenție. Zeci de străzi din localitățile Florești și Tăuți, fără apă potabilă. Vezi care sunt acestea

Publicat

De

Se întrerupe apa în Florești și Tăuiți

Furnizarea apei potabile se va întrerupe pe mai multe străzi din Florești și Tăuți, miercuri, 26 februarie.

În Tăuți, reluarea alimentării cu apă se va face doar joi, 27 februarie.

Zeci de străzi din localitățile Florești și Tăuți, fără apă potabilă

Întreruperea furnizării apei este programată, având în vedere că vor avea loc lucrări la  rețeaua de alimentare, anunță Primăria Florești. Astfel, miercuri, 26 februarie, nu va fi apă între orele 9:00 și18:00.

Localitatea Florești străzi fără apă:

  • Florilor,
  • Ioan Rus,
  • Cetății I, II, III,
  • Sub Cetate,
  • Tăuțiului,
  • Abatorului,
  • Muncitorilor,
  • Poligonului,
  • Joachim Olteanu,
  • Lacrimioarelor,
  • Brândușelor,
  • Narciselor,
  • Magnoliei,
  • Crizantemelor
  • Mănăstirii

În Tăuți, furnizarea apei se va întrerupe miercuri, 26 februarie, de la ora 9:00 și până joi, 27 februarie, ora 8:00. Locuitorii sunt sfătuiți să ia măsuri de stocare a cantității de apă necesară.

De asemenea, în localitatea Florești vor fi și străzi unde apa va fi furnizată cu presiune scăzută:

  • Avram Iancu,
  • Tudor Vladimirescu,
  • Morii,
  • Sportului,
  • Iazul Morii,
  • Lazu,
  • Șesul de Sus,
  • Ursașului,
  • Dumitru Mocanu,
  • Porii
  • Cătanii.

 

Citește mai departe
Publicitate
Publicitate

Știri din Ardeal

Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate