Connect with us

EVENIMENT

VIDEO. Avioane F-16, zbor la înălțime mică deasupra Clujului. ”Se aude foarte tare motorul, nu ca la MiG”

Publicat


f16

Mai multe avioane F-16 au survolat, vineri, municipiul Cluj-Napoca, în cadrul unor zboruri de antrenament la înălțimi mici pe teritoriul României. Potrivit Forțelor Aeriene Române, aceste zboruri au loc în perioada 31 mai-9 iunie în intervalul orar 10-20.

Clujenii au remarcat zgomotul puternic care s-a auzit, produs de motorul avionului, incomparabil mai mare decât cel al fostelor avioane Mi-G 21 care s-au aflat în dotarea Forțelor Aeriene Române.

”S-au cutremurat pereții casei când au trecut deasupra, au făcut o gălăgie infernală. Se aude foarte tare motorul, nu ca la MiG 21”, a spus un clujean care locuiește în zona Aeroportului ”Avram Iancu” Cluj și care este obișnuit cu zgomotele aeronavelor.

Escadrilă la Baza Aeriană Câmpia Turzii

Potrivit ministrul Apărării Naționale Angel Tîlvăr, până în anul 2025 toate cele 32 de avioane F-16 cumpărate din Norvegia ar trebui să ajungă în România.

Din acestea, primele 3 au ajuns în țară în decembrie 2023, urmând ca restul să ajungă în acest an.

România va deține trei escadrile de F-16, una dintre ele fiind la Baza 71 Aeriană Câmpia Turzii.




1 Comentariu

1 Comentariu

  1. Heronescu

    iunie 1, 2024 la 6:34 am

    să nu auzim suhoi, ca e mai nasol

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate
Publicitate
Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate