Connect with us

EDUCATIE

UBB susține „Pactul Național pentru Cercetare” inițiat de Asociația Ad Astra

Publicat


„Pactul Național pentru Cercetare”, inițiat de Asociația Ad Astra a Cercetătorilor din România, are susținerea UBB Cluj-Napoca.

„Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca (UBB) salută și susține propunerea de „Pact Național pentru Cercetare”, inițiată marți, 10 noiembrie 2020, de Asociația Ad Astra a Cercetătorilor din România.

„Sunt idei pe care Universitatea noastră, ca universitate de cercetare avansată, prezentă în mod constant în cele mai importante rankinguri care iau în considerare calitatea actului de cercetare, le-a susținut și le susține puternic, idei care prin stimularea cercetării pot duce la inovare și de aici la creșterea competitivității țării, cu impact final asupra bunăstării populației.

Așteptăm și urmărim cu atenție să vedem și angajamentul politic public în acest sens din partea principalelor partide politice, dincolo de declarațiile lor informale de susținere”, afirmă rectorul UBB, prof. univ. dr. Daniel David.

Pactul pentru cercetare inițiat de Asociația Ad Astra a Cercetătorilor din România poate fi consultat accesând linkul: https://ad-astra.ro/2020/11/11/asociatia-ad-astra-lanseaza-pactul-national-pentru-cercetare/”, se arată în comunicatul UBB.




1 Comentariu

1 Comentariu

  1. cristi

    decembrie 13, 2020 la 8:10 pm

    Cata preocupare din partea unei ditamai universitati sa sustina si sa urmareasca „atent” aiurelile propuse de un ONG, preocupat numai de repatrierea platita din bani publici a unora !

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate
Publicitate
Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate