EVENIMENT
U-Banca Transilvania, debut de senzație în Liga Adriatică. A învins echipa Krka cu 85 la 83
Baschetbaliștii de la U-Banca Transilvania au debutat sâmbătă în Liga Adriatică, într-un meci contra formației KK Krka, în Grupa A.
Partida s-a disputat pe terenul adversarei, la Ljubljana, în Slovenia, iar baschetbaliștii de la U-BT au reușit o victorie uriașă la două puncte diferență – 85 la 83.
Meci nebun pentru U-BT Cluj-Napoca în Liga Adriatică
U-BT a început meciul în forță și a terminat primul sfert cu un avantaj de șase puncte. Echipa clujeană a continuat să conducă, însă în sfertul al doilea formația slovenă a venit puternic din urmă, a redus diferența și apoi a egalat.
Alb-negrii au continuat să lupte, iar la pauză conduceau cu 40 la 36. Nici a doua jumătate a partidei nu a fost ușoară cele două echipe mergând aproape umăr la umăr. Spre final, Krka a preluat conducerea, de mai multe ori, dar jucătorii de la U-BT au reușit să egaleze de fiecare dată. Iar finalul le-a aparținut clujenilor, după prelungiri.
Meciul echipei clujene de baschet în Liga Adriatică a reprezentat o nouă premieră pentru baschetul românesc. În acest sezon al ABA League, cel cu numărul 25, alb-negrii vor întâlni, în Grupa A, șapte formații din spațiul ex-iugoslav, cărora li se alătură debutanta din Euroligă, BC Dubai.
Foto: KK Krka
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger






