ACTUALITATE
Statul român scoate la licitație criptomonede. ANABI vinde Bitcoin și Ethereum
Statul român, prin Agenția Națională de Administrare a Bunurilor Indisponibilizate, scoate la licitație Bitcoin și Ethereum. Acestea au fost indisponibilizate într-un dosar penal privind infracțiunea de înșelăciune în formă continuată.
„Având în vedere natura bunului mobil scos la licitație, la finalizarea procedurii, adjudecatarul va trebui să comunice Agenției, în vederea efectuării transferului, adresele publice de BTC, respectiv ETH, asociate unei platforme de tranzacționare de monedă virtuală. Platforma trebuie să aparțină unei entități juridice care se supune normelor legislative privind funcționarea şi operarea de instrumente financiare ale statului unde este înregistrată ca entitate juridică. Totodată, respectiva platformă trebuie să aibă un proces de înregistrare a utilizatorilor de tip “cunoaștere a clientelei” (KYC – know your customer) și să respecte procedurile și standardele interne și internaționale privind prevenirea şi combaterea spălării banilor”, se arată în comunicatul ANABI.
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger






