EVENIMENT
„Stația de energie“, platforma educativă online a E.ON, se apropie de o jumătate de milion de utilizatori

Comunitatea „Stația de energie“ de pe website-ul eon.ro se apropie de o jumătate de milion de utilizatori, în numai doi ani de la lansarea acestei platforme educative al cărei scop este familiarizarea consumatorilor de electricitate și gaz cu universul energiei, astfel încât să se poată orienta corect și să ia cele mai potrivite decizii, în concordanță cu nevoile lor.
Anul trecut, numărul utilizatorilor a ajuns la aproape 277.000, în creștere cu 44% față de anul precedent, numărul total al utilizatorilor de la momentul lansării platformei până la finalul anului 2024 fiind de peste 462.000.
Pe platforma online se găsesc teme legate de consum, prețuri, energie și soluții pentru eficiență energetică, printr-o serie de articole scrise de lideri de opinie sau specialiști în diverse domenii care au abordat sustenabilitatea și eficiența energetică într-un limbaj simplu și accesibil.
Plata facturii la gaz
Într-un top 10 al celor mai citite articole în 2024, pe prima poziție se află plata facturii de gaz în kWh, deși contorul măsoară consumul în metri cubi, urmat de neplata la timp a facturii de gaz și costurile încălzirii cu pompa de căldură. Pe poziția patru a subiectelor de interes găsim informațiile despre indexul contorului, iar pe poziția cinci cardurile de energie. Subiectul pompelor de căldură revine în top sub diferite forme și la pozițiile șase (ce sunt și cum te ajută să economisești bani) și zece (cât costă și dacă merită achiziția). Subvențiile prin Casa Verde, igienizarea aparatelor de aer condiționat și panourile fotovoltaice necesare unei case sunt alte trei subiecte în top 10.
În luna iulie a anului trecut a fost lansat E.ON Talks, un podcast în care experții din cadrul companiei E.ON Energie România răspund întrebărilor venite din partea consumatorilor. Cel mai vizionat episod, din cele șase realizate până acum, este cel dedicat centralelor termice.
E.ON Energie România este o companie responsabilă și înțelege rolul care îi revine în ceea ce privește informarea clienților. Astfel, compania vine în întâmpinarea nevoilor acestora prin platforma E.ON Myline, prin informări directe trimise împreună cu factura, dar și prin proiecte dedicate, așa cum este „Stația de energie”, unde vor găsi cele mai noi informații din piața de energie, precum și sfaturi pentru eficientizarea consumului de energie.
Despre E.ON Energie România
E.ON Energie România, membră a Grupului german E.ON, este furnizor integrat de gaze naturale, electricitate şi soluţii energetice, având un portofoliu variat format din circa 3,5 milioane de clienţi, atât rezidenţiali, cât şi companii şi municipalităţi.
Grupul E.ON este unul dintre liderii pieţei de energie, având în România o prezenţă consolidată de-a lungul a 20 de ani. De la intrarea pe piaţa din România, E.ON a investit circa 2,4 miliarde de euro, în principal în modernizarea reţelelor. Totodată, valoarea contribuţiilor virate la bugetul de stat şi bugetele locale se ridică la 3,8 miliarde de euro.
Dacă ți-a plăcut articolul și vrei să fii la curent cu ce scriem:
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger

EVENIMENT
Tarcea, noutăți despre metrou: Cei 94 de piloți forați, introduși în pământ. Se pregătește puțul pentru lansarea ”cârtițelor”

Viceprimarul municipiului Cluj-Napoca, Dan Tarcea, a anunțat, luni, că toți cei 94 de piloți forați au fost introduși în pământ pentru a stabiliza dealul din zona stației 2 de metrou Teilor, unde exista riscul unor alunecări de teren.
”Cei 94 de piloți forați sunt introduși în totalitate în pământ. Acum se pregătește turnarea zidului care susține piloții forați și pregătirea puțului pentru lansarea celor două TMB-uri (<<cârtițele>> aduse din China – n.a.).
În plus, se continuă cu componenta de proiectare la stațiile de metrou care sunt pe traseu”, a spus Tarcea în ședința Consiliului Local Cluj-Napoca.
EVENIMENT
O femeie și un copil de 3 ani, morți într-un accident la Ceanu Mare. Au căzut dintr-o căruță și au fost călcați de un camion

Luni în jurul orei 11.00, în comuna Ceanu Mare a avut loc un accident rutier soldat cu decesul a două persoane, anunță Poliția Cluj.
Potrivit primelor verificări efectuate la fața locului, o femeie de 33 de ani și un minor de 3 ani ar fi căzut dintr-un vehicul cu tracțiune animală, în condiții ce urmează a fi stabilite în cadrul cercetărilor, în timp ce se deplasau pe o stradă din localitatea Boian, fiind ulterior accidentați de un autocamion.
La fața locului a intervenit de urgență un echipaj medical, însă, din nefericire, a fost constatat decesul celor două persoane.
Conducătorul autocamionului, un bărbat de 42 de ani, precum și bărbatul de 39 de ani care conducea atelajul hipo, au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative.
CLUJ24 TV
VIDEO. Patrick Ciorcilă, fondator Sports Festival: „La 4 ani am pus ștampila pe Ion Iliescu în locul lui tata”

Afirmă cu luciditate că este un tânăr privilegiat, un om norocos, dar că tenisul de performanță, pe care l-a practicat aproape un deceniu, l-a ferit de tentațiile care îl puteau pierde. De lucrurile alea negre, cum spune chiar el în podcast. Acum organizează două evenimente majore, Sports Festival și Transylvania Open, care, spune el, i-au dat sens propriei vieți. Asta ar putea suna paradoxal din gura fiului președintelui celei mai mari bănci din România, Horia Ciorcilă. Dar el și-a căutat un (alt) drum, iar familia lui, pentru care pare că are un cult, l-a sprijinit. Când ești lipsit de bunăstare materială pare să aibă un sens să faci totul pentru a o obține, ba chiar pentru a deveni bogat. Dar când te naști și deja aceste lucruri sunt rezolvate, care e calea de urmat? Cam despre asta e vorba în podcastul cu Patrick Ciorcilă. Mai jos câteva fragmente din dialogul nostru. (Florin Danciu)
„Alături de antrenorul meu, începând de la 11-12 ani până la 18, când m-am oprit, asta am făcut non-stop, am jucat tenis. Vorbim despre 7-8 ore dedicate, pe zi, pentru tenis. Vorbim de antrenament, pregătire fizică, recuperare, somn, adică, până la urmă, toate chestiile astea care trebuiau făcute. Și cred că am făcut lucrurile foarte profesionist și corect încă de la o vârstă fragedă.”
„Am avut maturitatea necesară să le zic la ai mei foarte deschis și direct că nu mai pot să dau tot ce pot. Hai să ne oprim, că nu mai simt nevoia. Și le-am zis în continuu că nu vreau să investească în mine în continuare degeaba. Și eu să nu mă duc să dau totul. Mi se părea că îi mințeam pe ai mei sau că îmi furam singurul căciula.”
Privilegiu că am jucat tenis
„Totdeauna am fost un tânăr norocos și ar fi o ipocrizie să zic că nu am o viață foarte bună, ușoară și așa mai departe. Am avut norocul să nu am greutăți și de asta sunt perfect conștient.”
„Cred că a fost cel mai mare privilegiu și binecuvântare că am jucat tenis, ținând cont de ce știu că se putea întâmpla!”
„Le spun părinților care vin cu copiii la tenis: ok, dacă dumneavoastră vă asumați investiția, nu vă raportați doar la faptul că ajunge în top 50-60, ci la faptul că o să crească într-un anumit mod. Și asta am văzut-o pe propria piele. Tenisul creează o disciplină, o rutină, îți dă un scop, te protejează de toate lucrurile alea negre. Adică nu stai în noaptea, nu ieși în oraș să bei pentru că știi că a doua zi ai antrenament. Deci asta mi se pare că este investiția în tine ca om, tenisul, sportul în general.”
Banii nu îți rezolvă toată viața
„Trebuie să fii super obișnuit să pierzi. Asta te învață foarte mult. Asta te învață în momentele grele, tenisul. Ai mult mai multe înfrângeri decât victorii într-o carieră. Și atunci asta m-a protejat pe mine foarte mult și m-a format. Sunt foarte recunoscător că am jucat tenis.”
„După ce m-am lăsat de tenisul de performanță m-am întrebat: oare o să știu ce să fac ceva în viața asta? Oare cu unde o să ajung? Oare ce o să-mi placă să fac? Trebuie să mă duc la firmă, la ai mei, toți anii ăștia. Nu o să fie plictisitor?”
„Pentru că oamenii asociază, știi cum e, dacă te uiți din exterior, mai ales la viața mea, zici ce probleme poate să aibă omul ăsta că le are pe toate. De multe ori nu știi ce e în sufletul unui om, și indiferent de nivelul la care au ajuns oamenii au diverse, nu știu, trăiri, provocări, gânduri, spaime… Adică nu îți rezolvă banii toată viața.”
Turneu pe viață
„Dacă Sports Festival nu era, nu s-ar fi întâmplat nici turneul Transylvania Open. Pentru că nu aveam credibilitatea necesară să facem asta.”
„Sincer vorbind, când am cumpărat această licență și când am început să fac turneele astea (Winners Cup și Transylvania Open, n.a.), nu m-am bazat niciodată pe Simona pentru că ea era într-un moment în care ea nu mai juca turnee de 250. Și eu știam asta, iar Simona dacă vine e un bonus! Dacă vrea să vină, dacă poate să vină, ar fi incredibil. Transylvania Open nu știu dacă se întâmpla dacă nu era Simona Halep!”
„Practic, ce înseamnă această licență? Îți dă dreptul pentru o săptămână pe an să organizezi turneul. Pe viață. Deci, practic, pe viață, doar o săptămână pe an, într-o anumită locație. Eu, spre exemplu, dacă vreau, pot să mut turneul din Cluj în altă parte. Dar, de exemplu, nu pot să mut în fiecare an în altă parte pentru că sunt niște penalizări foarte mari. Ei vor continuitate. Vrei să-l faci la Cluj? Ține-l la Cluj.”
Halep și-a anunțat retragerea la Cluj
„Și a fost momentul incredibil când Simona Halep și-a organizat retragerea la turneul nostru! Nivelul de audiență a fost incredibil. Adică toată lumea, toată planeta s-a uitat la turneul de la Cluj pentru asta. Chiar audiențele au fost la TV undeva de 15 ori mai mari decât în orice alt an, audiențe pe care le-am avut datorită Simonei. Nu are rost să estimăm ce impact a avut ea pentru tenis în general, pentru sport și pentru tenisul feminin!”
„A fost și un agreement pe care îl avem, să zicem gentleman’s agreement cu domnul Țiriac, care ne-a spus că noi o să mergem cu tenisul feminin la Cluj, iar dânsul o să meargă cu tenisul de băieți la București.”
„Publicul la Cluj e foarte pretențios. Ne adresăm unui public care deja a fost obișnuit să vadă cei mai mari artiști la muzică, cei mai mari tenismeni și sportivi, la film, cei mai mari actori. Și atunci tot timpul trebuie să ridicăm ștacheta toți. Și asta deja devine un challenge, cred că în toate industriile.”
Ronaldinho la Sports Festival
„Am muncit zi de zi să cunosc oameni, să merg acolo, să intru în diverse cercuri și am întâlnit oameni potriviți care m-au putut ajuta cu chestia asta, cu aducerea lui Ronaldinho la Sports Festival. E ca un joc de șah, mi se pare. Mai muți o piesă, mai cunoști un om care îl știe pe alt om. Deci, am cunoscut oameni potriviți care să ajungă la el într-un context mai prietenesc. Nu neapărat să scriu eu un mail la o agenție, că astea nu funcționează. De aici nu te bagă nimeni în seama. Trebuie să mergi la oameni potriviți.”
„Ronaldinho are cerere să meargă în fiecare zi în altă țară! Adică nu cred că duce vreodată lipsă. Dar trebuie să fie selectiv unde merge. Am explicat foarte mult. Fiecărui sportiv pe care îl aducem la Sports Festival îi explicăm extrem de mult despre festival. Să înțeleagă. Uite, e un proiect social. Aducem copii să încerce sporturile gratuit. Aducem federații. Vrem să creștem asta. Deci cumva să înțeleagă de fapt unde vin, la ce fel de eveniment vin!”
Am votat în locul lui tata
„În 2000 aveam 4 ani și tata trebuia să meargă la vot și, bineînțeles, toată lumea vota cu Iliescu că era răul mai mic pe vremea respectivă. Și am mers la vot cu tata și tata mi-a zis ulterior, după aia am început să am niște flash-uri cu momentul acela, că nu putea să pună ștampila pe niciunul dintre cei doi. A zis: nu aveam cum să votez cu nimeni, cu niciunul. Nu pot, nu mă lasă sufletul. Și am mers în cabina de vot împreună, m-a ridicat pe mine și am pus eu ștampila pe Iliescu la momentul respectiv. Și glumeam cu tata că, parcă și tata și eu aș face la fel, dacă azi aș avea copii, cred că aș face exact același lucru în 18 mai!”
„Mi se pare, din păcate, o alegere grea. Nu grea, pentru mine nu e grea, dar nu neapărat ideală în nici o situaţie. Cred că foarte mulți oameni simt chestia asta. Că, la fel, alegem răul mai mic. Asta cred eu pentru 18 mai, că niciuna din situații nu e ideală, dar, până la urmă, trebuie să ieșim la vot.”
ADMINISTRAȚIE
FOTO. Parc industrial în Feleacu unde vor lucra 600 de persoane. Minimum 800.000 de euro vor intra anual în bugetul comunei

Comuna Feleacu se pregătește de aprobarea unei investiții private într-un parc industrial care va crea 600 de locuri de muncă și va aduce, anual, la bugetul local o sumă de minimum 800.000 de euro.
Primarul Gabriel Costea a anunțat că în data de 22 mai va avea loc dezbaterea publică a Planului Urbanistic Zonal (PUZ), privind proiectul “Parc Industrial cu imobil de birouri, hale de producție și depozitare” din localitatea Vâlcele, iar după această etapă urmează supunerea proiectului la vot în Consiliul Local Feleacu.
”Terenul este proprietatea investitorului, iar toate costurile generate de elaborarea și promovarea acestui P.U.Z. sunt suportate exclusiv de acesta.
În noul campus de afaceri din Vâlcele își vor desfășura activitatea următoarele companii: Electrogrup SA, Nova Power & Gas SRL, E-INFRA SA, Direct One SA, ISSA Estate SRL
Se estimează că peste 600 de angajați vor lucra în acest parc industrial”, a spus Costea.
Discuții începute în urmă cu 3 ani
Potrivit acestuia, partea birocratică a proiectului a fost inițiată în urmă cu aproape 3 ani, timp în care investitorii au analizat mai multe locații și au purtat discuții cu autoritățile locale din diverse localități din județ și din țară.
”În urma discuțiilor pe care le-am avut cu aceștia, au ales să dezvolte proiectul în comuna noastră. De ce acest proiect reprezintă o oportunitate majoră pentru Feleacu?
Pentru că, odată finalizate clădirile, în aproximativ doi ani, și relocate firmele, comuna Feleacu va avea asigurat an de an, în urma acestei investiții, un venit minim de 800.000 euro care va reveni autorităților locale, conform legislației in vigoare”, a precizat primarul.
Parcul industrial se va întinde pe o suprafață de peste 2,6 hectare.
Bugetul local al comunei Feleacu este de 9 milioane de euro, din care 2 milioane de euro reprezintă venituri proprii, iar în urma deschiderii parcului industrial, veniturile proprii vor crește cu minimum 800.000 de euro pe an.