ACTUALITATE
Șeful DSU, Raed Arafat, despre timpii de așteptare din UPU: Nu este ”un fast-food medical”
Șeful Departamentului pentru Situații de Urgență (DSU), Raed Arafat, susține că o secție de primiri urgențe (UPU) nu este ”un fast-food medical”, unde pacientul să stea doar cinci minute.
Prezent, sâmbătă, la inaugurarea noii secţii UPU a Spitalului Judeţean de Urgenţă Alba Iulia, Arafat a spus că nu a inaugurat un fast-food medical.
”Aici nu este vorba despre o unitate unde intri, ai pretenții să fie făcut totul în cinci minute și să ieși de acolo cum te duci să cumperi un sandviș de la un fast-food.
Și acolo aștepți, și aici aștepți, pentru că sunt motive de așteptare”, a precizat șeful DSU, citat de Alba24.
Acesta a adăugat că, în primul rând, pacientul este luat prin triaj, în funcție de priorități.
În funcție de priorități
”Prioritățile nu sunt primul venit primul servit. Prioritățile sunt după gravitatea și potențialul de agravare a cazului.
În al doilea rând, când ești preluat în interior și consultat, este vorba de analize, de investigații, care durează.
Ai nevoie de un computer tomograf, poate că trebuie să aștepți, dacă nu este ceva foarte urgent, poate o jumătate de oră. Ai nevoie de o radiografie, la fel.
Ți se recoltează sânge, ai nevoie de rezultatele analizelor. Poate e nevoie de consult de specialitate.
Astea sunt motive pentru care pacientul așteaptă, dar asta nu înseamnă că pacientul nu este băgat în seamă, nu este luat în considerare și nu este supravegheat”’, a explicat Raed Arafat.
Acesta a menționat că timpul de așteptare este parte din acest sistem.
”Nu poți să îl reduci la zero, poți să îl scurtezi, să îl îmbunătățești” a adăugat Raed Arafat.
Secția UPU a Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia a fost extinsă și dotată cu aparatură performantă, printr-o investiție de 2,5 milioane de euro.
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger






