ACTUALITATE
Test coronavirus de acasă. Cercetătorii români sunt pe cale să creeze un test pentru COVID care se poate face de acasă
O echipă de cercetători români şi-a propus să inventeze un test pentru Covid care va putea fi făcut de acasă. Cercetătorii sunt de părere că testul ar putea fi gata în circa un an şi jumătate și va arăta precum testul de sarcină, potrivit Mediafax.
„Este ca un fel de test de sarcină, ca să aveţi o imagine mai clară. Este o metodă gen PCR şi încercăm să folosim ca metodă saliva”, spune Ciprian Iliescu.
„Ne propunem standardizarea unui protocol rapid de extracţie a ARN-ului viral, acest lucru poate fi implementat în această pandemie, dar şi pe viitor, în detecţia altor patogeni”, spune Graţiela Grădişteanu, cercetător ştiinţific în cadrul Institutului de Cercetare al Universităţii Bucureşti.
Testul va costa în jur de 4 euro.
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger






