ACTUALITATE
Primăria Cluj-Napoca încasează anual din parcări la fel de mult ca Bucureștiul, care are de 10 ori mai multe locuri disponibile
Un studiu realizat de către specialiștii Băncii Mondiale, cuprins în Strategia Integrată de Dezvoltare Durabilă 2021 – 2030 arată că din cele 38.500 de parcări publice și rezidențiale gestionate, Primăria Cluj-Napoca încasează sume similare Bucureștiului, care asigură de zece ori mai multe locuri.
În anul 2019, municipalitatea clujeană a încasat o sumă totală de 23,6 milioane de lei, în timp ce Capitala a încasat 25,5 milioane de lei.
Cu toate acestea, Primăria nu a reușit să extindă numărul locurilor de parcare din centrele existente și doar în ultimii ani a demarat proiectul demolării garajelor.
Studiile arată și că cel puțin 5000 de clujeni așteaptă pe liste să fie eliberat un loc de parcare în vederea întocmirii unui aboanment anual.
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger






