Connect with us

EVENIMENT

Ministrul Educației, Daniel David: De luni, toate armele tac și ne regăsim împreună pentru a ne apăra și dezvolta țara

Publicat


david

Ministrul Educației, clujeanul Daniel David, a comentat rezultatele alegerilor prezidențiale câștigate de Nicușor Dan și a spus că, de luni, 19 mai 2025, ”toate armele tac și ne regăsim împreună pentru a ne apăra și dezvolta țara, în aceste condiții internaționale periculoase”.

”Avem rezultatele (it’s done), suntem toți aici (but not gone), iar acum avem nevoie de contribuția tuturor celor care pot face ceva pentru țară și români!”, a spus David.

Acesta a transmis și câteva gânduri la cald despre acest rezultat:

”(1) Cred că mișcarea „naționalist-suveranistă” ar fi avut șanse mai mari dacă nu se asocia cu mișcarea bizară și cu cea grotesc-agresivă, ambele cu puternice tendințe antieuropene. Estimarea mea, discutată în grupurile de colaboratori, a fost că, în aceste vremuri, această mișcare „naționalist-suveranistă” poate lua în țară în jur de maximum 45%, dar și că nu poate dobândi majoritatea dacă se colorează cu demersuri bizare și grotesc-agresive, care frizează bunul-simț și dau astfel fiori reci normalității majoritare. Bunul-simț a protejat normalitatea de cei care pretind bizar și/sau grotesc-agresiv că vorbesc pentru și în numele poporului român sau chiar al lui Dumnezeu!
(2) Partea din diasporă, care ne amenința că „…venim să ne luăm țara înapoi”, trebuie să înțeleagă că: Nu o poate lua de la alți români și copiii lor!
Că au loc în țara lor și că cea mai bună cale pentru asta este cea a educației, culturii, muncii cinstite și a bunului-simț! Bunul-simț este busola care trebuie să ne ghideze, chiar atunci când educația-cultura ne mai diferențiază. Bizareriile, grotescul și agresivitatea nu ajută!
În esență, nu țara este a noastră sau a unora dintre noi, ci noi suntem ai țării!

Rolul diasporei

(3) Circulă deja câteva mituri, care trebuie clarificate: Am câștigat cu ajutorul diasporei? Nu, dimpotrivă, în condițiile în care în diasporă Nicușor Dan a pierdut, dar au contat major cei din diasporă care au votat pro Nicușor Dan, iar diferența făcută în țară nu s-a mai putut anula!
Am câștigat cu voturile basarabenilor care sunt și cetățeni români și care au făcut diferența? Nu, dacă ne gândim că în ecuația globală Nicușor Dan a câștigat cu peste 800000 de voturi, dar aceste voturi au contat major în ecuația globală a diasporei și în general!
Am câștigat cu voturile cetățenilor români de etnie maghiară, care au făcut diferența? Nu, în condițiile în care în țară diferența a fost de peste 1.000.000 de voturi, dar aceste voturi au contat enorm în ecuația globală.
Să mergem împreună! Iar educația, cultura și bunul-simț să ne ghideze!”, a spus David.

Acesta a transmis și un gând bun studenților.

”Și… noi știm de ce!”. a precizat ministrul, care a fist rectorul UBB Cluj-Napoca.



Dacă ți-a plăcut articolul și vrei să fii la curent cu ce scriem:


CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger




Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate

EVENIMENT

Cod galben de inundații, scurgeri de pe versanți și viituri, la Cluj

Publicat

inundatii 3

Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis o atenționare hidrologică Cod Galben, ca urmare a precipitațiilor prognozate și a condițiilor hidrometeorologice existente, pentru intervalul 17 iunie, ora 12:00 – 18 iunie, ora 9:00.

Potrivit hidrologilor, în această perioadă se pot produce scurgeri importante pe versanți, torenți și pâraie, viituri rapide pe râurile mici, precum și creșteri de debite și niveluri, cu posibile depășiri ale cotelor de atenție, scrie Agerpres.

Fenomenele vizate se pot manifesta pe anumite sectoare de râuri din județele: Cluj, Alba, Bihor, Sibiu, Hunedoara, Suceava, Harghita, Neamț, Bacău, Covasna, Vrancea și Buzău, precizează sursa citată.

De asemenea, probabilitatea și intensitatea cea mai ridicată a manifestării acestor fenomene este estimată pentru județele Cluj și Alba, unde se pot înregistra viituri rapide și inundații locale, în special pe cursurile mici de apă.

„Populația este rugată să manifeste prudență, să evite deplasările în apropierea râurilor, a podurilor improvizate sau a zonelor cunoscute ca fiind predispuse la inundații. Traversarea drumurilor acoperite de ape trebuie evitată cu strictețe, iar locuințele și bunurile situate în zone joase trebuie protejate în mod corespunzător. Se recomandă curățarea rigolelor și a șanțurilor de scurgere din jurul gospodăriilor, precum și respectarea tuturor indicațiilor primite din partea autorităților locale”, se menționează în comunicat.

Ploi, vijelii și căderi de grindină la munte

Amintim că marți, 17 iunie, până la ora 21.00, vor fi perioade de instabilitate atmosferică temporar accentuată, în zona de munte a Clujului.

Potrivit meteorologilor, sunt așteptate averse torențiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului și, izolat, vijelii. Vântul va bate cu rafale de 50-70 de kilometri pe oră și este posibil să cadă grindină.

Citește mai departe
Publicitate

EVENIMENT

UPDATE. Minor lovit de mașină, lângă Metro Florești. O ambulanță aflată întâmplător în zonă i-a acordat prim-ajutor

Publicat

Un accident rutier soldat cu rănirea unui pieton a avut loc marți, în comuna Florești, în zona Metro.

Potrivit purtătorului de cuvânt al ISU Cluj, un echipaj medical din Florești care se afla întâmplător în zonă, în timp ce transporta un pacient către Cluj-Napoca, a oprit pentru a acorda primul ajutor victimei. Ulterior, pietonul a fost preluat de un echipaj al Serviciului de Ambulanță Județean (SAJ).

Potrivit martorilor, incidentul s-a petrecut la semaforul intermitent din zonă.

„ Accident la semaforul intermitent de la Metro. Cu siguranță nici pietonii nu se asigură când traversează, dar și mașinile circulă pe acolo ca pe autostradă. Nu înțeleg de ce a tăiat «Dorel» cablurile la semafoare, că a funcționat ok”, a declarat un cititor Cluj24.

UPDATE

„În data de 17 iunie, în jurul orei 11.20, polițiștii au fost sesizați despre un accident rutier produs pe DN1 E60, în localitatea Florești.

Din primele cercetări a reieșit că, un bărbat de 79 de ani, din localitatea Gilău, în timp ce conducea un autoturism ar fi accidentat un pieton de 17 ani din aceeasi localitate, aflat în traversarea drumului public pe trecerea pentru pietoni.

În urma evenimentului rutier, a rezultat rănirea pietonului care a fost transportat la o unitate medicală pentru acordarea îngrijirilor medicale de specialitate.

Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.

În continuare sunt efectuate cercetări pentru stabilirea cu exactitate a circumstanțelor în care s-a produs evenimentul”, a transmis IPJ Cluj

Citește mai departe

ADMINISTRAȚIE

FOTO. Gazonul sintetic de pe terenul de fotbal al Stadionului din Florești, înlocuit. Primar: Sportul e sănătate

Publicat

Gazon teren fotbal Florești

Autoritățile locale din Florești au demarat lucrările de înlocuire a gazonului sintetic de pe terenul de fotbal al Stadionului din comună. Anunțul a fost făcut de primarul Bogdan Pivariu, printr-o postare pe pagina sa de Facebook.

„Este un pas important pentru a oferi condiții cât mai bune tuturor celor care aleg să facă sport aici, de la copii la adulți”, a precizat edilul.

Gazonul sintetic de pe terenul de fotbal al Stadionului din Florești, înlocuit

Floreștiul este una dintre cele mai dinamice comunități din județ, cu un număr mare de copii și tineri activi, iar administrația locală pune un accent tot mai mare pe îmbunătățirea infrastructurii sportive. În acest context, investițiile continuă, după ce anul trecut a fost inaugurată și o sală modernă de vestiare și conferințe.

Primarul Bogdan Pivariu a subliniat importanța unui teren bine întreținut, care nu doar susține performanța sportivă, dar contribuie și la prevenirea accidentărilor.

„Sportul înseamnă sănătate, educație și comunitate. Pentru o generație tânără și modernă, sportul nu este doar o alegere, este o necesitate”, a transmis primarul Floreștiului.

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO. Poliția Cluj, verificări pentru tentativă de furt în cazul mașinilor din Plopilor

Publicat

plopilor

Polițiștii municipiului Cluj-Napoca – Secția 4 Poliție au fost sesizați, luni seară, în jurul orei 22, de către un bărbat de 55 de ani, cu privire la faptul că la aceeași dată în jurul orei 21.50, ar fi surprins pe camerele de supraveghere, două persoane necunoscute care verificau portierele mai multor mașini parcate pe strada Plopilor, din municipiul Cluj-Napoca, încercând să le deschidă.

În cauză, polițiștii s-au sesizat din oficiu cu privire la săvârșirea infracțiunii de tentativă de furt, cercetările fiind continuate în vederea identificării persoanelor și tragerea la răspundere a acestora.

Astfel, oamenii legii caută doi tineri care au verificat portierele mașinilor parcate.

Citește mai departe
Publicitate
Publicitate

Știri din Ardeal

Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate