CULTURA
LIVE VIDEO. Ziua Maghiarilor de Pretutindeni, sărbătorită la Cluj-Napoca. Începe marșul până la Biserica ”Sf. Mihail”
Maghiarii din Cluj s-au adunat, miercuri, de la ora 13.00, la Institutul de Teologie Protestantă din Piața Avram Iancu și au pornit într-un marș pe Bulevardul Eroilor până la Biserica Romano-Catolică ”Sf. Mihail” unde va avea loc, de la ora 14.00, o slujbă religioasă cu ocazia zilei de 15 martie, Ziua Maghiarilor de Pretutindeni.
De la ora 15.00 va avea loc ceremonia centrală, care include discursuri și momente artistice, programată în Piața Unirii, în fața grupului statuar Matia Corvin.
Participanții au venit la marș cu cocarde și steaguri ale Ungariei și Ținutului Secuiesc. Unii sunt îmbrăcați în costume populare.
Sute de oameni au plecat cântând spre biserică.
Participanții la marș au asistat și la depunerea de coroane de flori la plăcuța generalului Bem de pe Bulevardul Eroilor.
La manifestările de la Cluj-Napoca au participat aproape 1.000 de oameni.
Aceștia au ajuns la Biserica Sf. Mihail unde au participat la o slubjbă și au cântat din nou cântece patriotice.
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger






