Connect with us

ACTUALITATE

Gândire proactivă în Guvern: MAI anunță că cererile de stabilire a reședinței vor fi verificate „la sânge”

Publicat


Ministerul Afacerilor Interne a anunțat astăzi că se vor dispune o serie de verificări pentru adresele unde se constată „un număr mai mare de cereri” privind stabilirea reședinței. Această măsură a fost dispusă de MAI în contextul în care alegerile pot fi fraudate prin votarea într-o anumită circumscripție a unei persoane cu reședință în acea zonă.

„În toate situațiile în care se înregistrează cereri pentru stabilirea reședinței, solicitantul va declara pe propria răspundere că locuiește mai mult de 15 zile la adresa unde are locuința secundară. Solicitantul, va declara, de asemenea, pe propria răspundere scopul și motivul stabilirii reședinței. În practică, la primirea cererilor pentru stabilirea reședinței, la nivelul serviciului public comunitar local de evidență a persoanelor se vor efectua următoarele activități:

  • se va verifica numărul mențiunilor de reședință valabil înscrise la adresa respectivă
  • apoi se va proceda la informarea structurii locale a Poliției Naționale în vederea efectuării verificărilor în teren

În situația în care din verificările efectuate de polițiști în teren rezultă că persoanele respective nu locuiesc efectiv la adresa respectivă, cererile  lor vor fi respinse”, declară purtătorul de cuvânt al MAI.

Mai mult, în cazul în care mai multe cereri vor fi dispuse succesiv pentru aceeași adresă, polițiștii vor verifica, în același mod, cererile acestea. Printr-un număr mare de solicitări se înțelege „un număr care depășește media zilnică, săptămânală sau lunară.”

 




Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate
Publicitate
Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate