Connect with us

EVENIMENT

FOTO. Mai mulți copaci SMULȘI din rădăcină de vânt, în Parcul Feroviarilor din Cluj-Napoca

Publicat


Mai mulți copaci din Parcul Feroviarilor din Cluj-Napoca au fost smulși din rădăcină de rafalele puternice de vânt de joi.

Furtuna puternică de joi a provocat pagube în Parcul Feroviarilor, unde mai mulți copaci au fost smulși din rădăcină de vânt.

Poliția locală intervine la fața locului pentru a îndepărta copacii căzuți și a asigura siguranța trecătorilor. Pompierii nu au fost solicitați pentru acest incident.

Pe lângă copacii smulși, furtuna a împrăștiat pe aleile și spațiile verzi din parc materiale de construcție dintr-un șantier învecinat.

De-a lungul timpului, clujenii și-au exprimat nemulțumirea față de calitatea arborilor plantați în parcurile modernizate de primărie, considerându-i prea tineri și fragili. Se pare că temerile lor s-au adeverit, deoarece copacii au cedat la prima furtună puternică.

Incidente și în alte localități din județ

Tot joi, un echipaj din cadrul Detașamentului Huedin a fost mobilizat pentru degajarea unui arbore căzut pe carosabil în localitatea Brăișoru. În localitatea Viișoara, elemente din acoperișul unui bloc au fost smulse de vânt fiind mobilizate două echipaje ISU, dotate cu o autospecială cu modul de descarcerare și o autoscară.




Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate
Publicitate
Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate