EVENIMENT
FOTO. Independentul Sabin Sărmaș și-a depus, oficial, candidatura la Primăria Cluj-Napoca. A strâns peste 5.000 de semnături
Sabin Sărmaș și-a depus, luni, oficial, candidatura ca independent la Primăria Cluj-Napoca la alegerile din 9 iunie la Biroul Electoral Municipal, după ce a strâns peste 5.000 de semnături.
Acesta a declarat că i s-a spus, înainte, de a anunța că va candida că nu are nicio șansă dacă nu are un partid în spate, dar a demonstrat că, împreună cu echipa sa, poate aduna, ”pe bune”, un număr de 5.321 de semnături.
”Este o performanță pe care și partidele politice o ating cu greu”, a spus Sărmaș.
Efectele anulării licitației pentru tronsonul 2 al centurii
Ținând cont de ultimele evenimente care au avut loc în Cluj-Napoca legat de anularea licitației pentru centura metropolitană, candidatul independent i-a cerut demisia primarului Emil Boc.
”Anularea este un gest absolut dramatic. În martie 2023 am oferit ajutor Primăriei și am vrut să trimit consultanți înțelegând complexitatea proiectului, pentru a-i sprijini.
Ne-am lovit de un zid și de o tăcere, că ei nu au nevoie de sprijin, drept urmare, în 2024, noi nu avem contractul pentru centură semnat”, a precizat Sărmaș.
Acesta a explicat că, fără centura metropolitană, Spitalul Regional de Urgență Cluj nu va putea funcționa, pentru că ambulanțele vor fi blocate în trafic, și, de asemenea, și proiectul de metrou va fi afectat.
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger






