EVENIMENT
FOTO/ Incendii pe rampe ilegale la Moldovenești
Asociația Națională de Combatere a Braconajului și Poluării, filial Cluj, a desfășurat o acțiune de informare și prevenire a neregulilor de mediu împreuna cu Inspectoratul Judetean de Jandarmi Cluj – gruparea Turda, în zona Cheile Turzii – Cheile Tureni.
”Noi, în calitate de asociație preocupată de aceste aspecte și în speță prin obiectivul nostrum de combatere a braconajului piscicol și cinegetic, implicit a conservarii biodiversitatii, am desfășurat un control și pe raul Aries, în cadrul căruia am constat depozite ilegale de deșeuri și chiar incendierea acestora.
Ca urmare, am solicitat intervenția unui echipaj de pompieri al ISU – Mun. Turda, care s-au deplasat la fata locului cu promptitudine, lichidand în scurt timp incendiul de la rampa ilegală de deșeuri, aflat la limita comunelor Mihai Viteazu și Moldovenesti, cel mai probabil fiind pe teritoriul UAT Moldovenesti”, au spus reprezentanții asociației.

Aceștia au solicitat prezența unui comisar al Gărzii Naționale de Mediu prin intermediul SNUAU 112, însă în cele 3 ore ale prezenței lor la fata locului nu au observat pe nimeni din cadrul instituției, sperand ca aceasta sa se intample în zilele următoare.
Viceprimarul a negat existența rampelor
”Am observat alt foc, pe teritoriul satului Moldovenesti de aceasta data, iar în urma deplasării, am găsit acolo un spațiu de depozitare mult mai mare și care părea ca fiind unul de care autoritățile locale să aibă cunoștință, vazandu-se clar lucrări de acoperire cu pamant de către un buldozer, operație tipică de mascare a gunoiului.
Din spusele satenilor, chiar resturile provenite din lucrări de renovare ale grădiniței din comuna ar fi fost depozitate acolo.
Pe această cale solicităm autorităților competente luarea măsurilor și identificarea celor responsabili de existența și lipsa de acțiune în aceasta privinta.
Mentionam ca viceprimarul comunei Moldovenesti a refuzat sa ne ofere un punct de vedere în cadrul întâlnirii fata în fata și a negat exista unor astfel de locuri pe teritoriul comunei, fapt infirmat de către localnici, ba chiar s-a încercat descurajarea demersurilor noastre, justificand faptul ca este posibil ca acele terenuri sa se afle pe o proprietate privată”, au mai spus cei de la asociație.
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger






