EDUCATIE
FOTO. Cinci tineri inovatori din Cluj, care au dezvoltat soluția AirSignal, impresionează NASA. Merg la competiția globală
Echipa clujeană Particle Warriors, formată din cinci tineri, a câștigat ediția locală a NASA Space Apps Hackathon, cel mai mare hackathon global, și va reprezenta România în etapa internațională a competiției.
Membrii echipei sunt Adrian Drăgan, Aaron de Miranda Colaço, Claudiu Constantin Bogdan, Filip Csibi și Ionuț Hodina, iar soluția lor pentru un aer mai curat a impresionat juriul.
AirSignal sau cum transformi monitorizarea aerului în informație utile
Provocarea la care au lucrat s-a numit „From EarthData to Action: Cloud Computing with Earth Observation Data for Predicting Cleaner, Safer Skies”/ „De la EarthData la acțiune: utilizarea calculului în cloud și a datelor din observațiile Pământului pentru a prezice un cer mai curat și mai sigur”, iar soluția lor, AirSignal, este o platformă de inteligență ambientală bazată pe inteligență artificială.
Aceasta transformă monitorizarea calității aerului în informații utile, aplicabile în timp real, combinând date satelitare, senzori de la sol și informații despre activitățile locale, precum trafic, industrie, vreme sau fenomene naturale.
Motorul AI al AirSignal corelează anomaliile de poluare cu sursele probabile, fie ele umane sau naturale, ajutând guvernele și organizațiile să înțeleagă, să prevină și să raporteze depășirile valorilor limită și să accelereze progresul către obiectivele UE de poluare zero.
Clujenii de la Particle Warriors vor “lupta” cu mii de echipe din întreaga lume
Etapa globală a NASA Space Apps Challenge va reuni mii de proiecte din întreaga lume, inclusiv cele ale altor două echipe din București, care au participat, tot în weekend, la NASA Space Apps Hackathon din Capitală.
Specialiștii NASA vor acorda premii pentru categoriile: cea mai bună utilizare a științei, a datelor sau a tehnologiei, impact galactic, cel mai bun concept de misiune, proiectul cel mai inspirator, cea mai bună poveste, conexiune globală, artă și tehnologie și impact local. Câștigătorii vor avea ocazia să viziteze un centru NASA și să descopere ultimele realizări științifice direct de la liderii agenției.
În România, NASA Space Apps Challenge este organizat de DiFine PR, ROTSA și ClujHub, prima ediție având loc în 2016.
Hackathonul internațional adună anual programatori, oameni de știință, designeri și creatori din întreaga lume pentru a lucra 48 de ore cu datele publice ale NASA și a dezvolta soluții inovatoare pentru provocările globale.
Foto: NASA Space Apps Challenge Romania
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger






