EVENIMENT
MITĂ un PONTON, descoperită de DNA la Camera de CONTURI Cluj. CONTROL la Primăria Turda
Procurorii din cadrul Direcţiei Naţionale Anticorupţie (DNA) – Serviciul teritorial Cluj au dispus trimiterea în judecată, în stare de libertate, a lui Gherorghe Isai, la data faptei auditor public extern la Camera de Conturi Cluj – Curtea de Conturi a României, în sarcina căruia s-a reţinut comiterea infracţiunii de luare de mită. ,
De asemenea, a mai fost trimisă în judecată o persoană fizică, om de afaceri, în sarcina căruia s-a reţinut comiterea infracţiunii de instigare la săvârşirea infracţiunii de dare de mită.
În rechizitoriul întocmit, procurorii au reţinut că Gheorghe Isai a fost desemnat, în cursul anului 2013, să efectueze un control la Primăria municipiului Turda, ce a inclus printre obiective şi executarea contractului ,,Extindere şi reamenajare parc zoologic şi de agrement Turda, judeţul Cluj”.
”În acest context, pentru a întocmi un raport de control mai „blând” în sensul de a încadra diferitele nereguli constatate la execuţia proiectului respectiv doar la categoria abateri, în condiţiile în care unele dintre ele puteau face obiectul unor sesizări penale, inculpatul Isai Gheorghe ar fi primit de la doi oameni de afaceri (martori în cauză – subcontractori ai lucrărilor) cu titlu de mită un ponton în valoare de 28.000 lei”, au spus procurorii.
Prejudiciu de aproape 2 milioane de lei
Cu titlu de exemplu, în raportul de control în care s-a stabilit un prejudiciu la bugetul de stat în sumă de 1.847.305 lei, se făcea referire, printre altele, la decontarea unor articole înscrise în situaţii de plată privind realizarea de clădiri la care lucrările nici nu fuseseră începute, situaţie care ar fi impus sesizarea organelor de urmărire penală.
Folosul necuvenit a fost remis de martori inculpatului Isai Gheorghe la instigarea omului de afaceri, inculpat în prezenta cauză care, la vremea respectivă, era administratorul unei societăţi comerciale, membră a asocierii care adjudecase iniţial realizarea obiectivului menţionat anterior.
În cauză au fost dispuse măsuri asigurătorii.
Dosarul a fost trimis spre judecare la Tribunalul Cluj cu propunere de a se menţine măsurile asigurătorii dispuse în cauză.
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger






