ADMINISTRAȚIE
Emil Boc despre traficul de coșmar după închiderea unei părți din strada Dragalina: Nu avem ce face. Cât vor dura lucrările
Circulația a fost dată peste cap după închiderea unei părți a străzii Dragalina. Șoferii se târâie în trafic și nu înțeleg de ce nu pot să intre pe Splaiul Independeței, pe unde circulă mijloacele de transport în comun.
Emil Boc spune că este decizia specialiștilor și s-a decis să se dea prioritate mijloacelor de transport în comun.
Emil Boc despre traficul de coșmar după închiderea unei părți din strada Dragalina: Nu avem ce face. Cât vor dura lucrările
„Câteodată nu ai ce face. Trebuie înlocuită conducta de apă, care e veche de 70 ani de ani. Pentru asta ni s-a cerut o lună, după aceea vor veni cei care introduc cablurile în subteran și se schimbă stâlpii de la Electrica. De abia după aceea intrăm noi cu asfaltarea și asta va dura 20 de zile, maximum”, a spus Emil Boc la Radio România Cluj.
Boc spune că acestea sunt motivele pentru care traficul a fost închis și că a acceptat pentru că altfel nu se pot face lucrările. De asemenea, primarul a precizat că specialiștii au decis să lase pe Splaiul Independenței doar mijloacele de transport în comun.
FOTO. ”Traficul rutier din Cluj-Napoca ne mănâncă diminețile”. Circulația în ritm de melc, noua normalitate
„Specialistii au spus: dacă deschidem traficul pentru toată lumea, atunci autobuzul cu 50 de oameni va sta în trafic. Am zis să prioritizăm transportul în comun, care are cale liberă pe Splaiul Independenței. Asta este opinia specialiștilor și nu pot să nu le dau dreptate, că 60 sau 50 de oameni sunt mai mulți decât unul care stă în mașină”, a mai spus primarul, care susține că dacă va fi totuși nevoie se va face o nouă comisie de circulație.
Strada Dragalina a fost închisă începând de luni și însă de lucrează și la strada Mamaia, paralelă cu Dragalina. Din aceste cauze, șoferii nu pot vira la stânga de la podul de la Hotelul Napoca și să intre pe Splaiul Independenței, Cardinal Iuliu Hossu sau George Coșbuc ca să ajungă în centru.
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger






