EVENIMENT
”Dune” și-a amânat premiera din cauza pandemiei

Cea de-a trei ecranizare a celebrului roman din 1965 al lui Frank Herbert, „Dune”, trebuia să aibă premiera pe 18 decembrie 2020.
Pelicula va ajunge, însă, în cinematografe abia peste un an, pe 1 octombrie 2021. Filmul este regizat de Denis Villeneuve, realizator al filmelor science fiction ”Blade Runner 2049” și ”Arrival”. În rolul principal, cel al lui Paul Atreides, fanii îl vor putea vedea pe Timothee Chalamet, actor aflat într-o ascensiune fulminantă. Alături de el vor apărea, printre alții, Jason Momoa, Rebecca Ferguson și Oscar Isaac.
Romanul a mai fost sursă de inspirație a unui film realizat în 1984 de legendarul regizor David Lynch, dar și a unei miniserii TV ce a fost lansată în anul 2000.
Foto: Digital Spy
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger






