ACTUALITATE
Clujul va avea un nou drum județean. DJ 108F va lega Bobâlna de Monumentul Răscoalei
Consiliul Județean Cluj va include un nou drum în rețeaua județeană de infrastructură rutieră.
Este vorba despre DJ 108F, un sector de aproape 6 kilometri care va face legătura între centrul localității Bobâlna (intersecția cu DJ 108B) și Monumentul Răscoalei de la Bobâlna.
Clujul va avea un nou drum județean
Inițiativa aparține președintelui Consiliului Județean Cluj, Alin Tișe, care a inițiat un proiect de hotărâre privind schimbarea regimului juridic al acestui drum și preluarea lui din domeniul public al Comunei Bobâlna în cel al județului Cluj. Cele patru tronsoane care compun DJ 108F au fost deja preluate oficial, în baza unui proces-verbal de predare-primire.
Drumul va fi inclus în categoriile funcționale ale infrastructurii de interes județean, ceea ce permite finanțarea lucrărilor de modernizare, întreținere curentă și periodică din bugetul Consiliului Județean.
„Ulterior aprobării hotărârii privind includerea drumului DJ 108F în domeniul public al județului, acesta va fi cuprins în programele noastre de lucrări. În acest fel vom crea cadrul necesar pentru asigurarea, în zonă, a unei infrastructuri rutiere moderne”, a declarat Alin Tișe.
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger






