EVENIMENT
Din vară cresc tarifele de parcare la Sala Polivalentă BT Arena
În centrul Clujului tarifele sunt foarte mari pentru parcările publice. O supapă de scăpare o reprezintă parkingul subteran de la BT Arena, unde tariful este de doar 1 leu/oră. Directorul Sălii Polivalente, Ionuț Rusu, a anunțat, vineri, că din vară se dorește majorarea prețurilor.
”Avem aproximativ 200 de abonamente în parcarea subterană a sălii, din totalul celor 450 de locuri pe care le avem. Nu am făcut mai multe abonamente, pentru că nu dorim transformarea parcării subterane a BT Arena într-un garaj. Noi ne dorim să fie un parking în adevăratul sens al cuvântului, în special pentru oamenii care vin la evenimentele din Sala Polivalentă, să se vină la evenimente. Altfel ar fi parcarea mereu plină. Și prețurile pe care le practicăm sunt foarte mici, și sunt tocmai pentru a încuraja lumea să nu mai parcheze mașina în centrul orașului”, a declarat Ionuț Rusu.
Parcarea în centru costă circa 7 lei pe oră.
”Probabil că vom interveni pe aceste prețuri, pentru că gradul de ocupare este foarte ridicat în zilele de weekend, este de 100%, de vineri până duminică dimineața. Vom regla din tarif, vom crește puțin prețul”, a adăugat directorul Sălii Polivalente, pentru Napoca Live.
Prețul va fi stabilit în urma unei analize a prețurilor de mentenanță, altfel spus care este costul de funcționare a parkingului pe oră.
Propunerea trebuie să fie aprobată de către Consiliul Local Cluj-Napoca.
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger






