EVENIMENT
Dan Petrescu, după eșecul CFR din derby-ul cu ”U”: Era un meci important, nu aveam voie să îl pierdem. Nu pot face miracole
Antrenorul CFR Cluj, Dan Petrescu, susține că echipa sa nu avea voie să piardă derby-ul cu rivala ”U” Cluj de duminică seara, 2-3, meci disputat pe stadionul ”Dr. Constantin Rădulescu” din Gruia. ”Un egal era normal”, a spus antrenorul CFR Cluj.
Petrescu a declarat după partidă că echipa sa a controlat primele 35-40 de minute și a jucat bine, mai ales în fața celor de la ”U” Cluj, o echipă nouă, cu jucători care nu s-au antrenat de 5 ori împreună.
”Ăsta este prețul Europei. Dacă ne uităm atenți, am jucat în Europa și am jucat și duminică și Ilie, singurul jucător care a jucat aproape 90 de minute, împreună cu Artean, s-a rupt.
E imposibil să joci la un nivel, pentru că meciurile cu U Cluj sau Craiova sunt de intensitate maximă. De aceea aceste schimbări. Eu în două zile nu am cum să fac miracole.
Te gândești că unii jucători noi, chiar dacă nu au meciuri oficiale, intră bine. Au intrat. Adversarii au jucat cu aceeași jucători trei meciuri la rând și au făcut diferența. După 2-2 am jucat în 10 oameni și am avut 3 mari ocazii, iar ei una singură, din care au marcat. Un egal era normal, dar cine dă mai multe goluri câștigă. (…) Sunt foarte supărat, dacă pierdem, antrenorul este vinovat”, a spus Petrescu.
Îmi pare rău pentru jucători, pentru fani
Acesta a precizat că îi pare rău pentru jucători, pentru fani.
”Era un meci important, nu aveam voie să îl pierdem. Moralul nostru nu cred că va fi bun, dar vine meciul din Europa și iar va fi aceeași problemă”, a mai spus Dan Petrescu.
În ceea ce-l privește pe nou-venitul Louis Munteanu, antrenorul CFR a suibliniat că, la primul meci oficial, jucătorul și-a făcut treaba cât a putut: ”Ca atitudine, mi-a plăcut”.
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger







Neciu Gavril
august 5, 2024 la 8:30 am
Am mai semnalat cazul de doua ori, dar nu s-a rezolvat nimic. Zona Plopilor Noi, între străzile Sesului și Plopilor arată foarte urat. Trotuare și alei crăpate, uzate de timp, neîngrijite, arată oribil, parca e un ghetou, in distonanță cu Frumusețea zonei respective. Oare când vine la rând acest cartier sa fie urbanizat ?