ACTUALITATE
CLUJUL DE ALTĂDATĂ. O mare acțiune pentru stârpirea epidemiilor
Cluj24 prezintă fragmente din Clujul de altădată, surprinse de ziariștii din perioada interbelică și culese din gazetele vremii de Felix Ostrovschi de la Biblioteca Centrală Universitară (BCU) Cluj-Napoca.
„În fiecare an, școalele Clujului trebuie să fie închise pe câteva săptămâni din cauza epidemiilor și a endemiilor, cari bântuie împotriva tuturor măsurilor sanitare de prevedere. În anul curent situația este aceiași, școlile fiind închise pe timp de zece zile. Cele mai frecvente epidemii și cele mai obișnuite endemii, sunt difteria și scarlatina. Spitalul epidemic al orașului, fiind de multe ori neîncăpător pentru primirea tuturor bolnavilor, iar clinicile ne având totdeauna paturi libere, este evident că combaterea acestor boli merge foarte greu.
Tocmai din acest motiv, domnul dr. Petru Vlad, prim-medicul orășenesc și șeful serviciului sanitar, a socotit că o îmbunătățire a situației sanitare și o luptă eficace împotriva acestor boli nu se poate efectua cu succes decât printr-o sistematică operă de prevenție. Chiar de aceea, la inițiativa dată de domnia sa, autoritățile medicale din oraș precum și primăria, au admis ca să se facă în săptămânile care urmează, vaccinarea în masă a tuturor copiilor de la 4 la 12 ani.
Operația aceasta este de proporții atât de mari încât efectuarea ei reclamă timp de 7 săptămâni. Ea nu își află echivalent decât în activitatea serviciului sanitar din București și Iași, care de asemenea au procedat la vaccinări în masă. În ceea ce privește Ardealul, ea este prima ofensivă mai mare împotriva epidemiilor și endemiilor.
Cu toate că la Cluj există clinici și spital epidemic orășenesc, precum și atâtea spitale particulare, epidemiile nu au putut fi evitate până acum. Statistica înregistrează pentru fiecare an un număr considerabil de morți. Tocmai de aceea singura cale pentru a mântui orașul de epidemii și endemii, este vaccinarea în masă a tuturor copiilor.
În anul 1934 s-au înregistrat 246 cazuri de difterie, 194 cazuri de scarlatină. Dintre acești bolnavi au murit 19 de difterie și 13 de scarlatină. În ultimii trei ani s-au înregistrat la ambele boli 99 de morți. Toți aceștia ar fi putut să fie salvați dacă s-ar fi făcut vaccinările. Prin acțiunea din aceste săptămâni oficiul sanitar speră să stârpească bolile”. [în „Patria. Organ al Partidului Național Țărănesc”, Anul al XVII-lea, nr.26, Cluj, 1 februarie 1935].
Urmărește știrile Cluj24.ro pe Google News
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger






