Connect with us

ADMINISTRAȚIE

Cluj-Napoca, magnet pentru cerșetori. Peste 500 de persoane din toată țara și Republica Moldova, depistate de Poliția Locală

Publicat


cersetori Cluj

Cluj-Napoca a devenit, în ultimii ani, unul dintre cele mai dezvoltate orașe din România, fiind în diverse topuri privind calitatea vieții, dar ocupând și un loc fruntaș la nivel național în ceea ce privește nivelul de salarizare.

Acest boom economic vine, însă, și cu un cost, și anume o creștere a cazurilor de cerșetori care dau năvală la Cluj-Napoca din toată țara și chiar din străinătate.

Cluj-Napoca, magnet pentru cerșetori. Peste 500 de persoane din toată țara și R. Moldova, depistate de Poliția Locală

Astfel, în bilanțul Poliției Locale din cadrul Primăriei Cluj-Napoca pe anul 2023 se arată, în ceea ce privește cerșetoria, că au fost depistate 539 persoane majore care apelau la mila publicului și 21 minori.

”Persoanele minore au fost predate aparținătorilor legali sau internați în centrele specializate pentru ocrotirea acestora.

Persoanele care au fost depistate apelând la mila publicului, din alte localități (jud. Cluj: Sânnicoara, Apahida, Mărtinești, Tureni, Turda, Florești, Așchileu, Dăbâca, Vultureni, Panticeu, Fodora, Florești, Huedin, Dej, jud. Mureș: Iernut, Cipău, Mica, Sâmpaul, Târgu Mureș, Ogra, Band, jud. Timiș: Timișoara, Cottlab, Recaș jud. Sălaj: Dragu, Voivodeni, Zalău, Hida, Surduc, jud. Sibiu: Mârșa, Porumbacu de Sus, jud. Hunedoara: Vulcan, jud. Alba: Sebeș, Alba Iulia, jud. Ialomița: Urziceni, Bărbulești, jud. Neamț: Poieni, Republica Moldova, Nisporeni) au fost îndrumate spre locul de domiciliu, totodată au fost făcute adrese către primăriile de domiciliu pentru luarea în evidență”, arată Poliția Locală.

Numărul de cerșetori care vin la Cluj-Napoca este în creștere an de an.




Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate
Publicitate
Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate