Connect with us

POLITICA

Aliați sub tutela performanței (PE)

Publicat


Dejul reprezintă un puternic pol economic și de infrastructură al județului Cluj. Marcând importanța acestui punct și dezvoltarea lentă din ultimii ani, Alianța USR PLUS aduce la un loc o echipa multidisciplinară de profesioniști pentru a reprezenta interesele cetățenilor din Dej și pentru a contribui la dezvoltarea economică pe care locuitorii acestui oraș o merită.

Programul politic pus la dispoziție de echipa Alianței USR PLUS, identifică în mod eficient principalele provocări ale orașului și oferă soluții constructive prin viziunile complementare ale oamenilor care o formează din postura de viitori consilieri locali ai Dejului. Menționăm în continuare câteva personaje cheie ale echipei Alianței USR PLUS și viziunea lor pentru dezvoltarea dejului in următorul mandat.

„Importanța dezvoltării sistemului educațional din oraș, prin reforme interne și proiecte de modernizare pentru școli și grădinițe”

Prima poziție pe lista de candidați la Consiliul Local Dej, din partea Alianței USR PLUS, este ocupată de Alina Meșter. Alina este mai mult decât pregătită pentru provocările economice pe care Dejul le-a întâlnit în ultimii ani, fiind economist de profesie, cu o experiență extensivă, de peste 26 de ani în instituții financiar-bancare, unde activează și în prezent pe o poziție de management. De asemenea, Alina este în prezent responsabilă de gestiunea relației instituției cu mii de clienți in fiecare lună.

Împreună cu inițiativele sale economice, Alina susține în programul său și importanța dezvoltării sistemului educațional din oraș, prin reforme interne și proiecte de modernizare pentru școli și grădinițe.

Alături de Alina, în echipa consilierilor locali, îl regăsim pe Severin Paul, un antreprenor cu experiență și pasionat de tehnologie. Severin este inginer de control al calității și implementează softuri informatice dedicate laboratoarelor medicale. Experiența sa vastă în mediul privat, atât la nivel național cât și internațional, îl face o adiție necesară în gestiunea administrației dejene.

Propunerile programului său politic implică mai multe măsuri de digitalizare și tehnologizare a administrației locale. De la educarea funcționarilor publici în operarea softurilor de gestiune și comunicare, până la măsuri de digitalizare profundă a aparatului administrativ din Dej, măsurile propuse de Severin au ca obiectiv simplificarea interacțiunilor dintre cetățeni și Primărie.

Echipei Alianței USR PLUS propuse pentru Consiliul Local Dej i se alătură și Aurel Adrian Roș. Adrian este un om pragmatic, inginer de meserie, specializat în horticultură. Cu o experiență profesională de peste 30 de ani, el militează pentru dezvoltarea rețelei de producători locali din regiune și a politicilor publice coerente pentru promovarea produselor naturale.

„Creșterea calității vieții cetățenilor din Dej prin promovarea de soluții pentru un mediu înconjurător mai curat”

Din poziția de consilier, își propune să sprijine producătorii din zonă, să modernizeze și să reformeze piața locală și să identifice soluțiile corecte pentru dezvoltarea parteneriatelor la nivel regional, dintre producători și consumatori, prin implicarea directă a autorităților locale în acest proces.

Alianța USR PLUS este completată la Dej cu eforturile depuse la nivel cetățenesc, de către Cristi Mare, un personaj cunoscut la nivelul comunității, cu experiență de peste 30 de ani în armată. Cristi a militat activ în multiple inițiative comunitare, a contribuit la identificarea problemelor comunității și a sprijinit introducerea acestora pe agenda publică.

De asemenea, el este preocupat de promovarea educației ecologice, participând la multiple evenimente de profil. El consideră o prioritate creșterea calității vieții cetățenilor din Dej prin promovarea de soluții pentru un mediu înconjurător mai curat și, implicit, prin reducerea poluării din regiune.

Împreună ei formează o echipă coezivă, cu un interes declarat în îmbunătățirea calității vieții pentru toți cetățenii Dejului și sunt sprijiniți de întreaga Alianță USR PLUS în acțiunea lor unitară la Consiliul Local din Dej.




Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate
Publicitate
Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate