Connect with us

EVENIMENT

Agenția Internațională pentru Energie propune interzicerea vânzării centralelor pe gaze din 2025

Publicat


Agenția Internațională pentru Energie (AIE) a apreciat că vânzarea de centrale termice pe gaze naturale ar trebui să înceteze din 2025, pentru a respecta ținta de emisii zero până la mijlocul acestui secol.

Acesta este doar unul dintre cei 400 de pași pe drumul către emisii zero, propuși de agenție într-un raport special, potrvit Mediafax, care citează BBC.

Vânzarea de mașini noi pe benzină și motorină în întreaga lume se va încheia până în 2035.

AIE spune că de acum nu mai este loc pentru noi exploatări de cărbune, petrol sau gaze.

75% din emisiile de gaze cu efect de seră provine din sectorul energetic

Raportul a fost văzut ca o contribuție importantă pentru COP26 – conferință a ONU pentru schimbările climatice – care va avea loc în acest an la Glasgow, când țările vor încerca să convină asupra măsurilor necesare pentru punerea în practică a Acordului climatic de la Paris.

În acest context, abordarea modului în care lumea produce și consumă energie este cel mai critic efort.

Sectorul energetic, conform AIE, este sursa a aproximativ 75% din emisiile de gaze cu efect de seră care cresc temperatura globală.

Sursa: Mediafax

Foto: Arhivă




Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate
Publicitate
Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate