Connect with us

ACTUALITATE

5 zile de vacanță, CADOU pentru BUGETARI de Ziua Națională. Elevii au și ei MINIVACANȚĂ

Publicat


saptamana muncă

Minivacanță pentru bugetari de Ziua Națională. La propunerea ministrului Muncii, Raluca Turcan, ziua de 29 noiembria va fi zi nelucrătoare, astfel că după weekend, angajații de la stat vor avea 3 zile libere. Nici elevii nu vor merge la școală în 29 și 30 noiembrie și 1 Decembrie.

Având în vedere că zilele de 30 noiembrie și 1 decembrie sunt zile libere stabilite prin Codul Muncii și că în acest an cele 2 zile pică în zilele de marți și miercuri, ministrul Muncii și Protecției Sociale, Raluca Turcan, a transmis în avizare externă proiectul de Hotărâre de Guvern pentru ca ziua de luni, 29 noiembrie 2021, să fie nelucrătoare.

Vezi și OFICIAL: Guvernul a aprobat minivacanța de 1 Decembrie. Ziua de 29 noiembrie este LIBERĂ pentru bugetari

Astfel se creează o „punte” între weekend și zilele de Sfântul Andrei și 1 Decembrie.

Concret, având în vedere că Ziua Naţională este într-o zi de miercuri, iar ziua anterioară, 30 noiembrie, când se sărbătorește Sfântul Andrei este, de asemenea, liberă, Ministerul Muncii a propus o minivacanță pentru bugetari.

Foto: pixabay.com




Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate
Publicitate
Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate